Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Decyzja ws. gazoportu. Jest bezpieczny

0
Podziel się

Firmy realizujące inwestycje mogą starać się o pozwolenia na budowę.

Decyzja ws. gazoportu. Jest bezpieczny
(PAP/EPA)
bDBuiKet

Budowa _ gazoportu _ w Świnoujściu nie zagrozi środowisku naturalnemu - wynika z decyzji środowiskowych wydanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Oznacza to, że wszyscy inwestorzy mogą rozpocząć starania o pozwolenia na budowę.

Decyzje dotyczą trzech inwestycji: budowy nabrzeża w porcie zewnętrznym (dla spółki Morskie Porty Szczecin-Świnoujście), falochronu (dla Urzędu Morskiego) oraz terminalu przeładunkowego (dla spółki Polskie LNG).

_ - Prace budowlane nie wpłyną negatywnie na środowisko naturalne, zarówno morskie, jak i obszary lądowe _ - mówi dyrektor RDOŚ w Szczecinie Przemysław. Łagodzki zaznaczył, że jest to szczególnie istotne, dlatego, że część inwestycji będzie prowadzona na cennych przyrodniczo terenach chronionych przez Naturę 2000.

bDBuiKev

Gazoport w Świnoujściu, czyli terminal do odbioru tankowców ze skroplonym gazem LNG, początkowo będzie odbierać do 2,5 mld m sześc. gazu rocznie, czyli ponad jedną piątą krajowego zużycia.

Po rozbudowie moce terminalu mogłyby zostać potrojone. Ogromna inwestycja to osiem gazociągów o łącznej długości około tysiąca kilometrów, budowa morskiego portu zewnętrznego, falochronu, terminalu przeładunkowego, przyłączenie gazoportu do sieci, jak również inne inwestycje towarzyszące, trzy magazyny na gaz.

Koszty inwestycji szacowane są na około 3-3,5 mld zł. Według harmonogramu spółki Polskie LNG, pierwszy etap inwestycji będzie ukończony w 2013 roku.

| SPECUSTAWA DLA GAZOPORTU |
| --- |
| 27 maja prezydent RP Lech Kaczyński podpisał specustawę, która przewiduje uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją budowy _ gazoportu _. Decyzje o ustaleniu lokalizacji dla inwestycji terminalu oraz inwestycji towarzyszących mają wydawać wojewodowie, niezależnie od istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ustawa wprowadza też ułatwienia przy wykorzystywaniu pieniędzy unijnych na realizację tej inwestycji. Finansowanie projektu ma pochodzić ze środków własnych inwestorów oraz z budżetu państwa. |

bDBuiKeB
bDBuiKeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)