Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzje ws. Funduszu Kościelnego będą zgodne z prawem

0
Podziel się:

Riposta premiera na wypowiedź sekretarza generalnego Episkopatu Polski.

Decyzje ws. Funduszu Kościelnego będą zgodne z prawem
(Reporter)

Premier Donald Tusk zapowiedział, że decyzje dotyczące Funduszu Kościelnego i uposażenia emerytalnego księży będą zgodne z prawem i interesem publicznym. - _ Nie pozwolimy sobie na łamanie zasad w tej kwestii _ - zapewnił Tusk.

Premier odpowiedział w ten sposób na pytanie o wypowiedź sekretarza generalnego Episkopatu biskupa Wojciecha Polaka, który - jak pisze piątkowa _ Gazeta Wyborcza _ - uważa, że likwidacja Funduszu Kościelnego bez jakiejkolwiek formy rekompensaty byłaby naruszeniem prawa.

Gazeta zaznacza, że jest to pierwszy tak stanowczy głos Episkopatu od expose premiera, w którym zapowiedział włączenie księży do powszechnego systemu emerytalnego.

- _ Nikt nie będzie chciał naruszać prawa, nie będziemy podejmowali żadnych decyzji, aby komuś zrobić na złość i żeby coś na siłę udowodnić. Ale pracujemy nad tym i te decyzje dotyczące Funduszu Kościelnego i uposażenia emerytalnego księży, będą zgodne z interesem publicznym i na pewno zgodne z prawem _ - powiedział dziennikarzom w Sejmie Tusk. - _ Nie pozwolimy sobie na łamanie zasad w tej kwestii _ - zapewnił premier. - _ Ale będziemy konsekwentni _ - dodał.

Raport Money.pl

W swoim expose Tusk powiedział, że potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Dodał, że chodzi o świadczenia, obecnie finansowane przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego. - _ Ustały przesłanki dla tego dzisiejszego rozwiązania i duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych _ - mówił premier.

Metropolita lubelski i były sekretarz Episkopatu abp Stanisław Budzik w niedawnej rozmowie ocenił, że _ Fundusz Kościelny jest instytucją anachroniczną _. - _ Dlatego Episkopat postuluje jego przekształcenie. Nie będzie do tego potrzebna zmiana konkordatu. Nie reguluje on spraw ubezpieczeń i finansów Kościoła _ - mówił.

Abp Budzik zaznaczył, że Episkopatowi nie chodzi o likwidację Funduszu Kościelnego, ale o jego przekształcenie.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa, które po 1999 r. uznano za bezprawne. Z funduszu, finansowanego z budżetu państwa, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.

O relacjach między państwem a kościołem czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t162548.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;zlozy;projekt;ustawy;likwidujacej;fundusz;koscielny,54,0,983350.html) Chcą odebrać Kościołowi blisko 100 milionów Likwidacja - według Sojuszu - przyniosłaby około 90 mln zł oszczędności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t124016.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/podatek;koscielny;jest;dobry;666;powodow,47,0,939055.html) Podatek kościelny jest dobry. 666 powodów Czy z PIT-em będzie ulga w _ co łaska _? - zastanawia się Maciej Miskiewicz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t162548.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/policzylismy;ile;zarabia;kosciol;z;budzetu;1;6;miliarda;taca;1;2;miliarda;,6,0,936710.html) Ile zarabia Kościół. Z budżetu, tacy, ulg... Do tego dochodzą ogromne ulgi podatkowe. Zobacz jakie.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)