Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deficyt finansów publicznych większy od średniej unijnej

0
Podziel się:

Zadłużenie sięgnęło 7,1 proc. PKB. Wejście do strefy euro oddala się.

Deficyt finansów publicznych większy od średniej unijnej
(kprm.gov.pl)

D*eficyt sektora finansów publicznych wyniósł w 2009 roku 7,1 proc. PKB, czyli przekroczył dopuszczone w kryteriach z Maastricht 3 proc. i był wyższy niż średnia unijna. Polska nie przekroczyła - w przeciwieństwie do 12 innych krajów - limitu długu publicznego w wysokości 60 proc. PKB. Rząd zapowiada, że deficyt uda się zbić w ciągu trzech lat.*

Dane wynikają z zestawienia opublikowanego przez unijny urząd statystyczny Eurostat.

Od spełnienia kryteriów z Maastricht zależy data wstąpienia Polski do strefy euro. Polski rząd nie wyznacza obecnie celu, wskazując, że realistycznym terminem może być rok 2015.
Deficyt finansów publicznych w całej UE wzrósł w ub.r. do 6,8 proc. PKB w porównaniu do 2,3 proc. w roku 2008. Wzrost nastąpił także w strefie euro: z 2 do 6,3 proc. Najwyższy był w Irlandii (14,3 proc.), Grecji (13,6 proc.), Wielkiej Brytanii (11,5 proc.) oraz Hiszpanii (11,2 proc.). W Polsce wyniósł 7,1 proc. PKB.

W wyniku kryzysu, żaden kraj nie zanotował w ub.r. nadwyżki. Najmniejsze deficyty osiągnęły Szwecja (0,5 proc.), Luksemburg (0,7 proc.) oraz aspirująca do wejścia 1 stycznia 2011 r. do strefy euro Estonia (1,7 proc.), która w dodatku zredukowała swój deficyt w porównaniu z zeszłym rokiem.

Estonia z najmniejszym deficytem, rekordzistami Grecja i Włochy

Estonia osiągnęła także w ub.r. najniższy dług publiczny w całej UE: 7,2 proc. PKB. Dwanaście krajów przekroczyło dozwolony w kryteriach z Maastricht prób zadłużenia w wysokości 60 proc., przy czym we Włoszech i w Grecji dług przekroczył nawet 115 proc. W Polsce dług wzrósł do 51 proc. w porównaniu z 47,2 proc. w roku 2008.

Pogorszenie sytuacji budżetowej w UE jest skutkiem kryzysu gospodarczego, który sprawił, że we wszystkich krajach UE spadły mierzone jako udział PKB dochody do budżetu, relatywnie wzrosły natomiast wydatki. W wielu krajach zniweczone zostały efekty konsolidacji fiskalnej osiągnięte w ubiegłych latach.

Ubiegłoroczny polski deficyt w wysokości 7,1 proc. jest lepszy od zakładanych wcześniej 7,2 proc. PKB. W przyjętej w marcu ocenie zaktualizowanego polskiego programu konwergencji Komisja Europejska zaleca Polsce szybszą konsolidację finansów publicznych, by ograniczyć deficyt do 3 proc. PKB w planowanym terminie 2012 r. KE apeluje, by nie odkładać reform do 2012 r. i wykorzystać zakładane przez rząd ożywienie gospodarcze już w roku 2010.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)