Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Deficyt nie będzie większy niż 35 mld złotych

0
Podziel się

Rząd raczej na sto procent przyjmie pośredni wariant budżetu na 2012 rok.

Deficyt nie będzie większy niż 35 mld złotych
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)
bDzjdfkl

Deficyt budżetowy w przyszłym roku na pewno nie będzie większy niż 35 mld złotych, przy wzroście PKB 2,5 proc. - powiedział w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.

Wcześniej premier Donald Tusk poinformował, że rząd wybierze najprawdopodobniej pośredni wariant budżetu na 2012 rok ze wzrostem PKB 2,5 proc. Dodał, że jest to wariant ostrożny i w przyszłym roku możliwy jest większy wzrost PKB.

Z uzasadnienia projektu budżetu na 2012 rok wynika, że deficyt budżetu w 2012 roku zostanie zapisany na poziomie 35 mld zł. Budżet zostanie skonstruowany przy założeniu realnego wzrostu PKB o 2,5 proc. i inflacji średniorocznej w wysokości 2,8 proc. Stopa bezrobocia na koniec przyszłego roku ma być na poziomie 12,3 proc.

bDzjdfkn

Premier Donald Tusk oświadczył dziś, że rząd raczej na sto procent przyjmie pośredni wariant budżetu na 2012 r., który przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc. Zastrzegł przy tym, że sam jest przekonany, że nasza gospodarka będzie się rozwijała szybciej.

_ - Nie chcemy lekceważyć wszystkich prognoz, które są bardzo przykre, ostrożne i mało optymistyczne, jeśli chodzi o strefę euro, także o naszego największego sąsiada i największego partnera gospodarczego, jakim są Niemcy. Zakładamy więc, że ten scenariusz kryzysowy, jeśli się spełni, może doprowadzić do mniejszego wzrostu _ - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej premier.

Przekonywał, że ten wariant budżetu jest ostrożny, także w tym sensie, że zarówno on, jak i minister finansów są przekonani, że w Polsce możliwy jest większy niż 2,5 proc. wzrost gospodarczy w przyszłym roku.

_ - Odsyłam państwa do historii ostatnich czterech lat. Okazało się, że generalnie najmniej mylił się minister finansów, w porównaniu do wszystkich instytucji i ekspertów, jeśli chodzi o prognozy dotyczące polskiego wzrostu _ - zaznaczył Tusk.

bDzjdfkt

Projekt ustawy budżetowej na 2012 r. zostanie przedłożony Sejmowi w
najbliższych dniach - poinformowała podczas pierwszego czytania projektu ustawy okołobudżetowej wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Czytaj więcej o budżecie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wieloletni;plan;finansowy;rzad;dazy;do;podniesienia;cit,37,0,811045.html) Wieloletni Plan Finansowy: Rząd dąży do podniesienia CIT Money.pl jako pierwszy przeprowadził analizę ekonomiczną Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Dochody tylko z podatku CIT w 2014 r. mają być o ponad 90 procent wyższe niż w 2010.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/donald;tusk;spoliczkowal;nas;na;serio;czy;na;zarty,127,0,970879.html) Donald Tusk spoliczkował nas na serio, czy na żarty? Premier strzelił nam w twarz - uważa Bartosz Chochołowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budzet;rostowskiego;w;rozsypce,38,0,829990.html) Budżet Rostowskiego w rozsypce? Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie wierzą, że polskiemu rządowi uda się zmniejszyć w 2012 roku deficyt do 2,9 procent PKB.
bDzjdfkO
KOMENTARZE
(0)