Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deficyt w Polsce. Unia Europejska daje nam dodatkowy czas

0
Podziel się:

Minister Rostowski powinien być zadowolony z dzisiejszych ustaleń w Luksemburgu.

Deficyt w Polsce. Unia Europejska daje nam dodatkowy czas
(Reporter)

aktualizacja: 19:05

Ministrowie finansów państw UE zgodzili się dzisiaj w Luksemburgu na przyznanie Polsce dwóch dodatkowych lat na zmniejszenie deficytu finansów, zgodnie z majowymi zaleceniami Komisji Europejskiej.

Według przyjętych rekomendacji Polska powinna zlikwidować nadmierny deficyt najpóźniej do końca 2014 r. W 2013 r. powinna osiągnąć deficyt na poziomie 3,6 proc. PKB, a w 2014 r. - 3 proc. PKB.

Zdaniem wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego rekomendacje są wyrazem pewnego przesunięcia akcentów z prostego dyscyplinowania finansów na reformy strukturalne.

_ - W sytuacji, gdy zrobiono już bardzo duże postępy, jeśli chodzi o konsolidację fiskalną, a z drugiej strony mamy do czynienia ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego, konieczne jest przesunięcie ciężaru działań z prostej konsolidacji finansów na reformy strukturalne _ - powiedział Rostowski dziennikarzom w Luksemburgu.

Dodał, że _ reformy, zwiększając wzrost gospodarczy w średnim i dłuższym terminie, pozwalają na głębsze i bardziej długotrwałe zrównoważenie finansów publicznych w przyszłości bez podejmowania dzisiaj działań, które w kontekście spowolnienia mogłyby być mniej korzystne dla gospodarki _.

Rostowski zapowiedział, że rząd weźmie pod uwagę zawarte w rekomendacjach dla Polski sugestie. _ Niektóre z nich uważam za bardziej pilne i bardziej korzystne od innych, ale na pewno weźmiemy je wszystkie pod uwagę _ - zapewnił.

Polska powinna wprowadzić też dodatkowe środki konsolidacji finansów publicznych i szybko przyjąć stałą regułę wydatkową, ograniczającą wydatki rządu i samorządów. Do 1 października bieżącego roku ma podjąć skuteczne działania oraz przedstawić szczegółowe sprawozdania na temat planowanej strategii konsolidacji budżetowej, która ma służyć osiągnięciu wyznaczonych celów.

W rekomendacjach Komisji na lata 2013-1014, zatwierdzonych przez Radę UE, zalecono Polsce m.in. wzmocnienie strategii budżetowej, zminimalizowanie cięć w inwestycjach publicznych, które pobudzają wzrost gospodarczy, lepsze ukierunkowanie polityki społecznej oraz zwiększenie efektywności wydatków na opiekę zdrowotną. Ponadto KE zaleca poprawę przestrzegania przepisów prawa podatkowego, szczególnie przez zwiększenie skuteczności administracji skarbowej.

Poza Polską dodatkowy czas na zmniejszenie nadmiernego deficytu finansów przyznano Hiszpanii, Francji, Słowenii (po dwa lata) oraz Holandii i Portugalii (po dodatkowym roku). W piątek unijni ministrowie zatwierdzili też zamknięcie procedur nadmiernego deficytu wobec pięciu państw: Włoch, Łotwy, Litwy, Węgier i Rumunii, a także otwarcie tej procedury dla Malty.

Procedurą nadmiernego deficytu objętych jest 16 państw, w tym Polska. Za niezastosowanie się do zaleceń i terminu ograniczenia deficytu krajom strefy euro grożą sankcje finansowe; krajom spoza strefy euro może być zawieszony dostęp do funduszy unijnej polityki spójności.

Czytaj więcej w Money.pl
Brakuje 13 mld złotych. Rząd obetnie pieniądze na drogi, w nas uderzy mandatami Do kasy państwa wpływa mniej podatków i opłat. W błyskawicznym tempie rośnie deficyt budżetowy.
Dopuszczą do 35,5 mld deficytu budżetowego? W Senacie rozpoczęła się debata nad ustawą budżetową na 2013 rok. Głosowanie proponowanych przez senatorów poprawek będzie miało miejsce najprawdopodobniej jutro.
To by był olbrzymi problem dla całej UE - _ Utrzymanie wzrostu gospodarczego jest ważniejsze od natychmiastowego cięcia wydatków i obniżenia deficytu poniżej 3 proc. PKB _- powiedział wiceminister finansów Jacek Dominik.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)