Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dementuje doniesienia o dłuższych urlopach dla "matek I kwartału"

0
Podziel się:

Paweł Graś: nie mamy dodatkowych 500 mln zł, by sfinansować oczekiwania kobiet.

Dementuje doniesienia o dłuższych urlopach dla "matek I kwartału"
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)

Państwo polskie stać tylko na to, by wydłużonymi urlopami macierzyńskimi objąć matki, które urodziły po 17 marca; nie mamy dodatkowych 500 mln zł, by sfinansować oczekiwania _ Matek I kwartału 2013 _ - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

_ - Tak jak zapowiadaliśmy, rozwiązanie zostanie przyjęte we wrześniu, będzie obowiązywać czy obejmować te pary, te małżeństwa, tych rodziców po 17 marca tego roku _ - podkreślił Graś w TVP1.

Według niego w sprawie planowanego przez rząd wydłużenia urlopów macierzyńskich _ wszystko jest już jasne _.

Odnosząc się do postulatów _ Matek I kwartału 2013 _ - które chcą, by zmiany objęły rodziców wszystkich dzieci z rocznika 2013 r. - rzecznik rządu powiedział: _ Państwo polskie stać na to, by tym rozwiązaniem były objęte matki, które urodziły po 17 marca. Nie mamy dodatkowych 500 mln zł, by sfinansować te oczekiwania, które +Matki I kwartału+ pod adresem rządu formułują _.

Przypomniał, że początkowo zapowiedziane przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2014 roku i wtedy - jak mówił - _ żadnych problemów by nie było _. _ To na osobistą interwencję premiera i po jego rozmowach z ministrem Rostowskim i ministrem Kosiniakiem-Kamyszem rząd i minister finansów zaczęli szukać możliwości, by objąć jak największą część 2013 roku tym rozwiązaniem _ - wskazał rzecznik rządu.

W poniedziałek _ Matki I kwartału 2013 _, czyli dzieci urodzonych od 1 stycznia do 17 marca 2013 r., których nie obejmą zapowiedziane przepisy o wydłużeniu urlopów rodzicielskich, zaapelowały o spotkanie z premierem. Chcą, by zmiany objęły rodziców wszystkich dzieci z rocznika 2013 r. _ Nie godzimy się na dyskryminowanie ok. 80 tys. rodzin, których dzieci urodziły się przed 18 marca 2013 r. i domagamy się przejrzystej daty obowiązywania ustawy - 1 stycznia 2013 r. _ - przekonywały.

Za 24 tygodnie mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie. Obejmą one nie tylko rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, ale także osoby, które będą wtedy na urlopach. Oznacza to, że do dłuższych urlopów będą mieli prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, wydłużający urlopy macierzyńskie do roku, ma zacząć obowiązywać 1 września.

Według szefa MPiPS Władysława Kosiniaka-Kamysza, projekt ustawy w tej sprawie może trafić do parlamentu w kwietniu. Minister powiedział w poniedziałek, że w tym tygodniu chciałby przesłać projekt na Komitet Stały Rady Ministrów.

Dotychczas przepisy dotyczące urlopów macierzyńskich obejmowały rodziców dzieci urodzonych dopiero po wejściu w życie tych przepisów. Tym razem rząd postanowił, że z nowych przepisów skorzystać mają wszystkie osoby przebywające na urlopie w momencie ich wejścia w życie.

Obecnie urlop macierzyński trwa 24 tygodnie, co oznacza, że 1 września prawo do urlopów będą mieć rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Wywołało to protesty, powstał ruch _ Matek I kwartału _, który domaga się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

W projekcie MPiPS proponuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym dowolnie mogą dzielić się ojciec i matka. Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a dodatkowy - cztery tygodnie.

Czytaj więcej w Money.pl
"Matki I kwartału" apelują do premiera. Chcą... "Matki I kwartału 2013", czyli dzieci urodzonych od 1 stycznia do 17 marca 2013 roku, których nie obejmą zapowiedziane przepisy o wydłużeniu urlopów rodzicielskich, apelują o spotkanie z premierem.
Tak Polacy oceniają rząd Tuska. Katastrofa? Zadowoleni z pracy prezydenta Bronisława Komorowskiego stanowią 52 proc., niezadowoleni - 38 proc.
Ważna sprawa, a przepisów brak W wielu szpitalach pediatrycznych rodzice, którzy chcą być przy dziecku i wspierać je w chorobie, nie mają łatwego życia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)