Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Demografia w Chinach. Zmniejsza się liczba ludności w wieku produkcyjnym

0
Podziel się

W najludniejszym kraju świata mieszka 1,354 mld ludzi, nie licząc Hongkongu i Makau.

Demografia w Chinach. Zmniejsza się liczba ludności w wieku produkcyjnym
(Tietew/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
bEsbKaRN

Liczba mieszkańców Chin w wieku produkcyjnym zmniejszyła się w roku 2012 w liczbach bezwzględnych po raz pierwszy od dziesięcioleci, jednocześnie chińskie społeczeństwo gwałtownie się starzeje - poinformowało dziś tamtejsze biuro statystyczne.

W najludniejszym kraju świata mieszka 1,354 mld ludzi, nie licząc Hongkongu i Makau - podaje biuro. Populacja w wieku produkcyjnym (w Chinach od 15. do 64. roku życia) w 2012 roku zmniejszyła się o 3,45 mln ludzi i wyniosła 937 mln.

To pierwszy spadek w liczbach bezwzględnych w tej części społeczeństwa _ w znacznym okresie _ - komentuje dyrektor biura Ma Jiantang. Tendencja ta potwierdza poważne ryzyko gospodarcze i społeczne, z jakim wiąże się starzenie chińskiego społeczeństwa, gdzie 194 mln ludzi ma 60 lat lub więcej.

bEsbKaRP

W ubiegłym roku pogłębiał się również trend polegający na przenoszeniu się ludności z terenów wiejskich do miast. W roku 2011 liczba mieszkańców miast przekroczyła liczbę mieszkańców wsi. Według urzędu statystycznego liczba mieszkańców miast wzrosła w ubiegłym roku o 21 mln i osiągnęła 712 mln, podczas gdy liczba mieszkańców wsi spadła o 14 mln i wyniosła 642 mln. Jeszcze trzydzieści lat temu tylko jeden na pięciu Chińczyków mieszkał w mieście.

Czytaj więcej w Money.pl
Bańka w chińskich nieruchomościach rośnie Ceny podniosły się w 54 z 70 monitorowanych przez rząd miast.
Mamy mniejszy współczynnik Giniego niż Chiny Indeks Giniego, opisujący nierówności w podziale dochodów w społeczeństwie, spadł w Chinach w ostatnim roku do 0,474.
Zaskakujące dane o chińskiej gospodarce Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w czwartym kwartale 2012 roku o 7,9 procent rok do roku, po wzroście w trzecim kwartale o 7,4 procent.
bEsbKaSq
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)