Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Demonstracja biznesmenów z Korei Południowej. Chcą odszkodowań

0
Podziel się:

Przemysłowcy domagają się od władz Korei Północnej otwarcia strefy i gwarancji, że w przyszłości nie dojdzie do zamknięcia Kaesongu niezależnie od okoliczności.

Demonstracja biznesmenów z Korei Południowej. Chcą odszkodowań
(Ulica w centrum Kaesŏng fot. Btxts/CC/Wikipedia)

Około 500 południowokoreańskich biznesmenów zebrało się dziś rano w pobliżu granicy z Koreą Północną żądając ponownego otwarcia zamkniętej jednostronnie w kwietniu przez władze w Pjongjangu wspólnej strefy przemysłowej Kaesong.

Rząd w Seulu zamierza wypłacić odszkodowania właścicielom 123 firm południowokoreańskich działających w strefie Kaesong na terytorium Korei Północnej w odległości 10 km od granicy z Koreą Południową. Świadczy to o tym, jak pisze agencja AFP, że władze liczą się z trwałym zamknięciem strefy.

Przemysłowcy domagają się od władz Korei Północnej otwarcia strefy i gwarancji, że w przyszłości nie dojdzie do zamknięcia Kaesongu niezależnie od okoliczności. Chcą też, aby Korea Płd. wykazała więcej elastyczności w negocjacjach z Koreą Płn.

Ostatnie spotkanie pod koniec lipca pomiędzy delegacjami obydwu Korei w sprawie Kaesongu zakończyło się jedynie utarczkami słownymi. Szef negocjatorów północnokoreańskich Pak Czol Su uprzedził, że wojsko Korei Płn. może zająć strefę, jeśli nie dojdzie do porozumienia.

Strefa Kaesong, wspólnie administrowana przed dwa państwa koreańskie, została zamknięta przez Pjongjang na początku kwietnia w szczytowym okresie napięcia między obiema Koreami. Po tej decyzji strefę opuściło ponad 53 tys. północnokoreańskich robotników pracujących dla firm południowokoreańskich, jak również Koreańczycy z Południa, co spowodowało w ciągu pierwszych czterech miesięcy straty dla Korei Płd. w wysokości ponad 1 mld dolarów.

Jeszcze na początku maja Korea Północna odrzucała wszystkie propozycje rozmów na temat wznowienia działalności strefy. Jednak pod koniec maja Pjongjang ogłosił, że zgadza się na powrót Koreańczyków z Południa do strefy i że jest gotów do negocjacji.

Strefa Kaesong była symbolem współpracy między państwami koreańskimi, a także najpoważniejszym źródłem dewiz dla Korei Północnej.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej w Money.pl
Narasta niestabilna sytuacja w Tunezji Liczący ok. 600 tys. członków UGTT próbował być mediatorem w rozmowach między rządzącą Partią Odrodzenia (Hizb an-Nahda) a świecką opozycją.
Blisko 3 tysiące par chce in vitro Z rządowego programu refundacji in vitro, który rozpoczął się 1 lipca, ma skorzystać w ciągu trzech lat ok. 15 tys. par. Koszty programu od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r. to w sumie blisko 250 mln zł.
Administracja publiczna on line? Idą zmiany Nowe przepisy mają ułatwić kontakt obywatela, przedsiębiorcy i cudzoziemca z administracją publiczną i sądami oraz zwiększyć liczbę i jakość usług świadczonych drogą elektroniczną.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)