Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Demonstracje w Portugalii. "Wynoś się stąd MFW!"

0
Podziel się:

Na 24 listopada związki zawodowe zapowiadają strajk generalny.

Demonstracje w Portugalii. "Wynoś się stąd MFW!"
(freddie boy/CC/Flickr)

Kilkadziesiąt tysięcy portugalskich urzędników demonstrowało wczoraj w Lizbonie przeciwko cięciom płacowym, przewidzianym w projekcie budżetu na 2012 rok.

Rząd dokonuje kolejnych posunięć oszczędnościowych, żeby spełnić warunki, jakimi obwarowany jest pakiet ratunkowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Unii Europejskiej (78 mld euro).

_ - Wynoś się stąd MFW _, _ Nie kraść naszych płac! _ - skandowali demonstrujący urzędnicy, do których przyłączyli się wojskowi w stanie spoczynku i policjanci, niepełniący tego dnia służby.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW są obecnie w Lizbonie, by skontrolować postępy Portugalii, która - w zamian za pakiet ratunkowy - zobowiązała się zredukować deficyt budżetowy z 9,8 procent PKB w ubiegłym roku do 5,9 procent w roku bieżącym, do 4,5 procent w 2012 roku i do 3 procent w 2013 roku.

Projekt budżetu na rok 2012 przewiduje m.in. kilkuprocentowe redukcje kadry kierowniczej samorządów terytorialnych, a także personelu armii, służby zdrowia i oświaty. Przewidziane jest też podniesienie stawki VAT z 13 do 23 procent. Jedynie stawka na podstawowe produkty żywnościowe ma zostać utrzymana na poziomie 6 procent.

Rząd Passosa Coelho zapowiedział też, że od 2012 roku _ na kilka lat _ zatrudnieni w sektorze publicznym, którzy zarabiają powyżej 1000 euro miesięcznie, stracą prawo do dodatku bożonarodzeniowego i wakacyjnego. Każdy z tych dodatków stanowi równowartość miesięcznego wynagrodzenia.

Parlament przyjął już projekt budżetu w pierwszym czytaniu. Ostateczne głosowanie nad ustawą budżetową jest przewidziane na 29 listopada. Na 24 listopada związki zawodowe zapowiadają strajk generalny.

Więcej wiadomości z Portugalii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t95577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;portugalii;sa;juz;efekty;ostrych;ciec,75,0,895563.html) W kryzysie zwiększyli pomoc o 1750 proc. Do końca lipca deficyt budżetowy w Portugalii zmniejszył się o 25 procent w porównaniu do pierwszego półrocza 2010 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t153572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;portugalii;zaostrza;rezim;budzetowy;na;2012;r;,141,0,883085.html) Zetną 4 mld euro w kryzysowym budżecie Nowy gabinet zamierza uzyskać 4 mld euro poprzez likwidację niektórych instytutów i agend rządowych oraz zwolnienia w ministerstwach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t122933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;bedzie;ciac;socjal;i;podnosic;podatki,55,0,723511.html) Portugalia będzie ciąć socjal i podnosić podatki _ - Ten budżet chroni nasz kraj, jego finanse i gospodarkę - mówi premier Socrates _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)