Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deregulacja wkrótce trafi do Sejmu. Gowin nie rezygnuje

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości chce, by istniał jeden akt prawny, który pozwoli przedsiębiorcom zorientować się, co jest legalne, a co nie.

Deregulacja wkrótce trafi do Sejmu. Gowin nie rezygnuje
(Damian Klamka/East News)

_ - Na początku lipca rząd planuje skierować do Sejmu projekt ustawy deregulacyjnej, zakładający otwarcie dostępu do pierwszych 49 zawodów - poinformował minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Minister chce też, by istniał ** ** jeden akt prawny, który pozwalałby przedsiębiorcom zorientować się, co jest legalne, a co jest już poza granicą legalności _

_ - Liczymy na to, że na początku lipca projekt trafi do Sejmu. Chciałbym, aby została powołana nadzwyczajna komisja deregulacyjna, która w szybkim trybie doprowadzi do uchwalenia tej ustawy _ - mówił minister sprawiedliwości.

Jak dodał, pod kierunkiem resortu sprawiedliwości, który odgrywa rolę koordynującą, trwają obecnie prace nad zderegulowaniem kolejnych ponad 200 zawodów. Przypomniał, że w Polsce istnieje rekordowa w Unii Europejskiej liczba 369 zawodów regulowanych, przy średniej unijnej, która wynosi około 150 zawodów.

Gowin przekonuje, że wszędzie na świecie, gdzie w ramach gospodarki rynkowej otwierano dostęp do zawodów, dawało to wymierne, pozytywne efekty: obniżenie cen za usługi w tym zawodzie - jak przyznał minister - _ bolesne dla przedstawicieli tego zawodu, ale korzystne dla ogółu społeczeństwa _ oraz podniesienie jakości usług, _ na straży której nie stoją nigdy certyfikaty i licencje, ale uczciwa, sprawiedliwa i wolna konkurencja _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m201836.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/biurokracja;w;polsce;sie;rozrasta,207,0,1075919.html) *Głównie za to "The Economist" krytykuje rząd * Urzędy i liczne instytucje nadal mają wielki wpływ na życie Polaków, a w kraju, choć miało być mniej biurokracji, ostatnio znów przybywa urzędników.

Gowin dodał, że skutkiem otwarcia zawodów był także zawsze spadek bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi oraz ogólny wzrost innowacyjności i konkurencyjności gospodarki.

Szef resortu sprawiedliwości przypomniał, że przygotowywany jest obecnie projekt nowelizacji kodeksu karnego, którego celem jest scalenie, doprecyzowanie i ujednolicenie przepisów w taki sposób, by _ istniał jeden akt prawny, który pozwalałby przedsiębiorcom zorientować się, co jest legalne, a co jest już poza granicą legalności _. Dodał, że obecnie poza kodeksem karnym funkcjonuje kilkaset przepisów karnych, _ które są poukrywane w rozmaitych ustawach szczegółowych _, a ustaw tych jest ponad 60.

_ - W miarę możliwości, jak najwięcej z tych przepisów chcemy włączyć do kodeksu karnego. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy ten sam rodzaj działalności uregulowany jest w kodeksie karnym i osobno w ustawie szczegółowej, a zdarza się nierzadko, że istnieje niespójność między kodeksem karnym a ustawą szczegółową _ - wyjaśnił Gowin.

Dodał, iż _ w szerokim zakresie _ planuje się zastąpienie w nowelizacji kodeksu karnego sankcji karnych, jak pozbawienie wolności, sankcjami administracyjnymi, czyli karami grzywny. _ - Jeżeli przedsiębiorca nie złoży w terminie jednego z ponad sześciu tysięcy sprawozdań, którzy polscy przedsiębiorcy muszą składać, to dzisiaj grozi mu za to kara więzienia - kompletny absurd. Owszem, jeżeli nie dopełnił przepisów, powinien ponieść sankcje, ale powinna być ona finansowa _ - powiedział minister.

Gowin podkreślił, że resort sprawiedliwości podjął wspólnie z Ministerstwem Gospodarki prace nad zmniejszeniem liczby sprawozdań, które muszą obecnie składać polscy przedsiębiorcy. _ - Taki realistyczny cel, wydaje nam się, w ciągu następnego roku to jest redukcja o jakieś piętnaście procent, czyli około tysiąca zobowiązań sprawozdawczych, mam nadzieję, zniknie _ - dodał.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że kolejnym dużym projektem realizowanym obecnie jest _ głęboka reforma prawa upadłościowego _. - _ To obecne prawo upadłościowe de facto nie funkcjonuje, jest raczej utrudnieniem dla przedsiębiorców, którzy znajdują się w kłopotach, albo którzy są nieuczciwie traktowani przez kontrahentów będących w stanie upadłości. Przygotowujemy całkowicie nowe, systemowe rozwiązania _ - zapewnił Gowin.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)