Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dewaluacja wywołała panikę wśród klientów banków

0
0
0
Podziel się

Setki klientów banków w Kazachstanie ustawiło się wczoraj w kolejkach do oddziałów, by wybrać z nich swoje oszczędności.

Dewaluacja wywołała panikę wśród klientów banków
(sly06/CC BY 2.0/Flickr)
bCMWlmsB

Powodem paniki jest zeszłotygodniowa decyzja o dewaluacji narodowej waluty i krążące plotki o możliwym upadku niektórych instytucji.

Informacje o kolejkach podało Radio Wolna Europa, którego korespondenci donoszą, że ludzie ustawiają się przed oddziałami banków Kaspi, Alyans i TsenrKredit Bank.

Instytucje te wydały oświadczenie, że przekazywane przez media społecznościowe i sms-y plotki o ich możliwym upadku są nieprawdziwe.

bCMWlmsD

Tydzień temu Narodowy Bank Kazachski zdewaluował tenge o 19 proc., do poziomu około 185 za dolara. Decyzja ta wywołała protesty społeczeństwa.

Dewaluację podjęto, by zapobiec spekulowaniu kazachską walutą na rynkach zagranicznych i dostosować się do bardziej płynnego kursu rosyjskiego rubla. Rosja jest głównym partnerem handlowym Kazachstanu.

W piątek prezydent Nursułtan Nazarbajew zarządził, by bank centralny i rząd przekazały bilion tenge (5,4 mld dolarów) z gromadzącego wpływy z eksportu ropy Funduszu Narodowego na wspieranie wzrostu gospodarczego.

Dziewiąty na świecie pod względem obszaru Kazachstan, z ludnością liczącą 17 mln mieszkańców, jest największą gospodarką poradzieckiego regionu Azji Środkowej, który obejmuje także Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.

bCMWlmsJ

Czytaj więcej w Money.pl

bCMWlmte
banki
kazachstan
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
gospodarka światowa
0
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(0)