Notowania

nieruchomości
20.09.2018 08:16

Deweloper zapłaci dwa razy? Niejasny przepis w ustawie uwłaszczeniowej

Deweloperzy, którzy po nowym roku zakończą budowy, mogą po raz kolejny zapłacić za leżące pod blokami działki - takie mogą być dla nich skutki ustawy uwłaszczeniowej. A przez to wzrosną ceny mieszkań. Resort rozwoju uspokaja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Arkadiusz Ziółek)
Przypisy, które wyglądają jak przywilej dla deweloperów, niosą ryzyko konsekwencji finansowych

O skutkach wchodzącej w przyszłym roku ustawy uwłaszczeniowej pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Ale to, co jednych cieszy, dla innych może nieść poważne problemy. Obaw nie kryją deweloperzy.

Rzecz w tym, że zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w styczniu, do przekształcenia gruntu dochodzi z dniem oddania budynku mieszkalnego do użytkowania. Jak tłumaczy gazeta, przekształcenie we własność na ustawowych warunkach to forma pomocy publicznej dla inwestora. Jeśli wsparcie przekroczy 200 tys. euro, deweloper będzie musiał zapłacić Skarbowi Państwa odpowiednią nadwyżkę.

- Może się zdarzyć tak, że inwestorzy, którzy dziś budują mieszkania, musieliby de facto drugi raz zapłacić za działkę, którą przecież już raz kupili - obawia się Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, którego cytuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Kończy się użytkowanie wieczyste. Teraz czas na Mieszkanie+

Jak pokazują szacunki UOKiK, dokonane na prośbę BGK Nieruchomości, jeśli działka w użytkowaniu wieczystym była wyceniona na 6 mld zł, to po uwłaszczeniu musiałby zapłacić dodatkowe 4 mln zł.

Resort rozwoju, jak podaje gazeta, zapewnia jednak, że obawy deweloperów są niesłuszne, a ich interpretacja jest błędna. Przyznaje jednak, że niektórzy przedsiębiorcy korzystający z limitu dozwolonej pomocy publicznej mogą otrzymać odmienne warunki przekształcenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nieruchomości, deweloperzy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2018

krokodylCo to jest 4 mln przy 6 mld ? pikuś chyba

20-09-2018

inny deweloperCi deweloperzy to jacyś nierozumni. Własność od użytkowania wieczystego nie rozróżniają.

20-09-2018

podatnikMinisterstwo swoje, a skarbówka, czy co to tam będzie mącić - swoje. Już nie raz rzeczywistość pokazywała, że ładne słówka z rządowej ambony mogą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)