Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Trzęsienie ziemi na rynku mediów. Disney przejmuje kluczowe części koncernu 21st Century Fox

1
Podziel się:

Spółka 21st Century Fox powstała w 2013 roku w wyniku podziału kontrolowanego przez rodzinę Murdochów koncernu News Corporation na dwa odrębne podmioty.

Bob Iger i Rupert Murdoch
Bob Iger i Rupert Murdoch (The Walt Disney Company)

Studio filmowe 20th Century Fox, kanały telewizyjne National Geographic i Sky oraz serwis streamingowy Hulu to tylko niektóre aktywa koncernu 21st Century Fox, które za przejmuje inny gigant - Disney. Transakcja ta oznacza poważne przetasowanie na rynku medialnym, nie tylko w Stanach.

Aktualizacja 13:44

Jak podaje Reuters, we czwartek strony osiągnęły porozumienie. Kwota transakcji została ustalona na 52,4 mld dol., płatna w akcjach. Disney przejmie też 13,7 długów netto 21st Century Fox. Komunikat prasowy pojawił się już na stronie Disneya.

Agencja informuje, że w związku z transakcją 66-letni prezes Disneya Bob Iger kolejny raz odłożył przejście na emeryturę. Dotychczas zrobił to już trzy razy. Iger zadeklarował, że za sterami Disneya pozostanie do końca 2021 roku, by nadzorować proces integracji struktur obu firm.

W ramach transakcji, Disney przejmuje całą część rozrywkową koncernu 21st Century Fox, w tym studio filmowe 20th Century Fox, kanały National Geographic, telewizję satelitarną Sky i Star, oraz lokalne stacje sportowe. Częścią umowy są także udziały w serwisie streamingowym Hulu.

21st Century Fox zachowa kanały informacyjne pod marką Fox, w tym głównie Fox News i Fox Sports. Koncern nie pozbędzie się też swoich lokalnych kanałów oraz sieci nadawczej.

Zobacz także: Wideo: telewizja WP ma już rok!

Dzięki przejęciu studia 20th Century Fox, Disney uzyska prawa do słynnych tytułów filmowych, takich jak np. "Avatar" czy "The Simpsons", a także do całej serii filmów w ramach Marvel Cinematic Universe.

Transakcja z uwagi na skalę musi uzyskać zgodę amerykańskiego regulatora, a cała procedura może potrwać nawet rok. Obawy o nadmierną koncentrację mogą wystąpić głównie w przypadku rynku filmowego, na którym Disney już teraz ma bardzo silną pozycję.

Cytowani przez CNN eksperci oceniają sprzedaż rozrywkowego biznesu 21st Century Fox jako bardzo roztropny, wyprzedzający ruch ze strony rodziny Murdochów. W ten sposób mieli wybrać spieniężenie posiadanych aktywów w sektorze, którego przyszłość jest coraz bardziej niepewna.

Co na transakcji zyskuje Disney? Koncern zyska mocniejszą pozycję negocjacyjną wobec dystrybutorów, a także większe możliwości tworzenia urozmaiconych treści. Według niektórych doniesień medialnych, do Disneya miałby trafić obecny prezes 21st Century Fox, James Murdoch, czyli młodszy z synów Ruperta Murdocha.

Spółka 21st Century Fox powstała w 2013 roku w wyniku podziału kontrolowanego przez rodzinę Murdochów koncernu News Corporation na dwa odrębne podmioty - drugim jest NewsCorp. Rupert Murdoch, założyciel News Corporation zdecydował się na ten ruch w reakcji na skandale, w jakie uwikłały się wydawane przez koncern tabloidy z nieistniejącym już "News of the World" na czele.

Według niektórych mediów pozostała po transakcji część 21st Century Fox, czyli głównie kanały informacyjne Fox zostaną połączone z NewsCorp, do którego należą takie tytuły jak "The Wall Street Journal", "New York Post" oraz wydawnictwo HarperCollins.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Olo
6 lat temu
13,7 długów netto - długie te długi...