Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB?

0
Podziel się:

Może to nastąpić w 2010 roku - ocenia Marek Rozkrut z Ministerstwa Finansów.

Dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB?
(Ministerstwo Finansów)

Może to nastąpić w 2010 roku - ocenia Marek Rozkrut, dyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki Ministerstwa Finansów.

Rozkrut poinformował, że według szacunków ministerstwa, dynamika PKB w II kw. ukształtowała się w pobliżu, lecz powyżej 0 proc.

_ - Brak przejrzystości i związany z tym znaczny stopień uznaniowości przy tworzeniu rezerwy na ryzyko kursowe zwiększa niepewność co do ostatecznego wyniku finansowego NBP, co nie pozostaje bez znaczenia dla oceny dochodów budżetu w przyszłym roku _ - powiedział Rozkrut w rozmowie z _ Gazetą Prawną _.

_ - Mniejsze dochody z jednego źródła oznaczają konieczność ich pozyskania z innego źródła lub głębszego cięcia wydatków. Alternatywne zwiększanie deficytu sektora finansów publicznych jest dalece niepożądane, chociażby ze względu na problem rosnącego długu publicznego _ - dodał.

Rozkrut poinformował, że według szacunków MF dynamika PKB w II kwartale ukształtowała się w pobliżu, lecz powyżej 0 proc.

_ - Według naszych szacunków, dynamika PKB w II kwartale ukształtowała się w pobliżu, lecz powyżej 0 proc. Od końca ubiegłego roku szorujemy po dnie i przynajmniej jeszcze przez kwartał będziemy po tym dnie szorować. Poziom PKB, po oczyszczeniu z czynników sezonowych, w II i III kwartale będzie zbliżony, choć nieznacznie wyższy od tego w I kw. br. Stopniowego lecz bardzo powolnego ożywienia można oczekiwać dopiero pod koniec roku _ - powiedział.

Rozkrut pytany, czy są przesłanki, żeby wrócić do dyskusji o wprowadzeniu złotego do ERM2 jeszcze w tym roku, stwierdził, że przystąpienie do systemu kursowego wymaga uprzedniego spełnienia określonych już przez rząd warunków.

_ - W kwietniu przedstawiliśmy warunki przystąpienia do ERM II. Jednym z nich jest ustabilizowanie się sytuacji na rynku walutowym. Ostatnio kurs złotego rzeczywiście stał się bardziej stabilny. Wskazuje na to wiele miar zmienności kursu walutowego, w tym stosowany przez EBC wskaźnik ERV - Exchange Rate Volatility. Jeszcze w połowie maja br. tak liczona zmienność kursu złotego względem euro wynosiła 22,5, by w czerwcu obniżyć się do nie notowanego od września 2008 r. poziomu 10,0 _ - powiedział.

_ - Złoty był w tym okresie bardziej stabilny niż forint węgierski, funt brytyjski czy korona szwedzka. Nie chcę przesądzać, czy to wystarczy. Pamiętajmy jednak, że wejście do ERM II wymaga wcześniejszego ustabilizowania się kursu złotego przez okres co najmniej kilku miesięcy _ - dodał.

_ - Ponadto określiliśmy także inne warunki, w tym dotyczący zgody politycznej na zmiany legislacyjne, których przeprowadzenie jest konieczne przed przyjęciem euro. Ten warunek nie został dotychczas spełniony. Niezbędne jest wreszcie przekonanie, że w nieodległej perspektywie spełnimy pozostałe kryteria, w szczególności kryterium stabilności cen i fiskalne _ - ocenia Rozkrut.

JAK RZĄD PORADZI SOBIE Z DZIURĄ BUDŻETOWĄ
*Wyższe podatki to nawet 30 mld zł. Rząd się skusi? * Wyższe podatki to szansa na nawet 30 mld zł do budżetu. Tyle dadzą podwyżki: VAT, akcyzy na paliwa i przywrócenie najwyższej stawki PIT.
*Wszyscy zrzucimy się na budżet. Po ile? * Każda polska rodzina dorzuci się do budżetu ) po 45 zł miesięcznie. Kiedy? Gdy VAT urośnie do 23 proc., a akcyza na paliwa o 10 groszy na litrze.
*Tylko prywatyzacja uratuje budżet? * Rząd nie ma innego wyjścia, mimo złej koniunktury musi sprzedawać udziały w państwowych spółka
kryzys
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)