Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
klub paryski
04.06.2008 15:38

Dług wobec Francji spłacimy z kredytu

Przedterminowa spłata długu w Klubie Paryskim będzie finansowana kredytem z międzynarodowych instytucji finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ministerstwo Finansów analizuje obecnie kilka propozycji finansowania zagranicznego bieżących potrzeb - poinformował Piotr Marczak, dyrektor departamentu należności i zobowiązań finansowych państwa.

- _ Spłata zadłużenia wobec Francji z tytułu długu w Klubie Paryskim nastąpi z półrocznym wyprzedzeniem. Płatność nastąpi razem z innymi płatnościami finansowanymi zgodnie z harmonogramem. Tak naprawdę dodatkowe finansowanie będzie dotyczyć 337 mln euro. W chwili obecnej zakładamy, że będzie to finansowanie zagraniczne, m.in. kredytem zaciągniętym w międzynarodowych instytucjach finansowych _ - powiedział Marczak.

Polska zawarła w ubiegłym tygodniu porozumienie z Francją, na mocy którego spłaci dług wobec niej w wysokości 347 mln euro 30 września tego roku. Po tej operacji w Klubie Paryskim Polska będzie miała sześciu wierzycieli i będzie im winna 714 mln euro.

Marczak powiedział PAP, że resort finansów może sięgnąć po finansowanie zagraniczne bieżących potrzeb jako alternatywnej formy, ze względu na sytuację na krajowym rynku długu.

- _ Nasz plan na czerwiec zakładał zmniejszenie podaży obligacji (na rynku krajowym) ze względu na sytuację rynkową. Zakładam, że równowaga na rynku zostanie prędzej czy później znaleziona. Do tego czasu będziemy wykorzystywać alternatywne formy pozyskiwania środków, czyli stosować krótkoterminowe papiery lub finansowanie zagraniczne. W tym drugim przypadku przyglądamy się paru ciekawym propozycjom, jednak w tej chwili nie chciałbym podawać szczegółów _ - powiedział.

Tagi: klub paryski, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz