Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Długi funduszu drogowego będzie można spłacić z emisji obligacji

0
Podziel się:

Obecnie zobowiązania Funduszu sięgają 41 mld zł.

Długi funduszu drogowego będzie można spłacić z emisji obligacji
(Reporter Poland)
bFgdNGlN

Zobowiązania Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) zostaną spłacone poprzez zaciągnięcie nowych kredytów i pożyczek - dziś prezydent Bronisław Komorowski podpisał umożliwiającą to ustawę. Zobowiązania KFD sięgają ok. 41 mld zł.

Do tej pory KFD mógł zaciągać pożyczki i emitować obligacje, ale po to, by finansować budowę dróg, a nie spłacać swoje zobowiązania.

Celem nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o drogach publicznych jest restrukturyzacja długu Funduszu i zwiększenie jego płynności finansowej. Zachwianie tej płynności grozi funduszowi w 2014 i 2018 r., kiedy nastąpi spiętrzenie jego wydatków.

bFgdNGlP

Obecnie zobowiązania Funduszu sięgają 41 mld zł. W 2014 roku przypada termin wykupu obligacji, na który wraz z odsetkami trzeba będzie przeznaczyć ponad 8,5 mld zł. Natomiast w 2018 r. fundusz będzie musiał wydać na ten cel 13 mld zł. Jak wyliczyło ministerstwo transportu, gdyby nie uchwalono proponowanych przez rząd przepisów, to w przyszłym roku funduszowi zabrakłoby ok. 1,6 mld zł, a w 2018 r. - ok. 1 mld zł.

Zgodnie z nowelizacją wpływy z opłat elektronicznych za przejazd drogami gromadzone na wyodrębnionym koncie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będą przekazywane na rachunek KFD bez określania ich przeznaczenia. Ma to pozwolić na korzystanie z pieniędzy zgodnie z bieżącymi potrzebami.

KFD istnieje od 1 stycznia 2004 r. Jego zadaniem jest gromadzenie i przeznaczanie środków m.in. na: finansowanie budowy i przebudowy dróg krajowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad; finansowanie potrzeb związanych z gromadzeniem danych o drogach publicznych i sporządzaniem informacji o sieci dróg publicznych, poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Fundusz zajmuje się również finansowaniem przygotowania, wdrożenia, budowy i eksploatacji systemu elektronicznego poboru opłat za przejazdy po drogach krajowych.

Zgodnie z przepisami o finansach publicznych Krajowy Fundusz Drogowy nie jest częścią finansów publicznych, więc jego dług nie jest zaliczany do długu liczonego według metodologii polskiej.

bFgdNGlV
Czytaj więcej w Money.pl
Uwaga kierowcy. Autostrada A4 zablokowana Policja kieruje auta na objazd drogą nr 35 przez Gniechowice.
Dostali niemal 800 milionów za budowę dróg Przedsiębiorcy, którym generalni wykonawcy nie zapłacili za wykonaną pracę przy budowie dróg, otrzymali dotychczas od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ponad 791,1 mln zł złotych.
Budowa dróg w Polsce. Kolejna inwestycja ukończona Dzisiaj przed południem otwarto nową drogę dojazdową do drogi ekspresowej S7 w okolicach miejscowości Występa (Świętokrzyskie).
bFgdNGmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)