Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Długi Polaków rosną, także popularność windykatorów

0
Podziel się

W 2014 roku wartość niespłacanych długów przekroczy 22 mld zł.

Długi Polaków rosną, także popularność windykatorów
(Amaxim/Dreamstime)
bEsfqQpx

W 2014 roku wartość niespłacanych długów zgłoszonych do firm windykacyjnych przekroczy 22 miliardy złotych - szacuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W ubiegłym roku suma ściąganych zobowiązań wynosiła ponad 14 miliardów złotych.

Powodem tej zmiany będzie rosnące zadłużenie Polaków, ale też rosnąca popularność korzystania z usług windykatorów.

Marcin Peterlik z Instytutu podkreśla, że niespłacane długi są w gospodarce rzeczą normalną - trzeba tylko nauczyć się rozwiązywać takie problemy. W przeciwnym razie cierpi na tym cała gospodarka - uważa ekspert.

bEsfqQpz

Prezes firmy windykacyjnej Kruk Piotr Krupa wyjaśnia, że ludzie powinni się nauczyć, jak reagować w sytuacji, gdy mają problem ze spłatą zobowiązania. Jak mówi - najważniejsze to nie wpadać w panikę.

Marcin Peterlik uspokaja osoby obawiające się kontaktu z windykatorem, że funkcji tych nie pełnią niebezpieczne osoby, ale urzędnicy, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu kłopotliwej sytuacji.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w ostatnich latach w Polsce zmienił się profil dłużnika. Obecnie znacznie częściej jest to osoba, która chce spłacać dług, ale wpadła w kłopoty finansowe, niż ktoś, kto zaciąga pożyczkę bez zamiaru oddawania pieniędzy. Najwięcej problemów Polacy mają ze spłatą mniejszych pożyczek, kredyty hipoteczne spłacamy raczej sumiennie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t89610.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/masz;dlugi;zobacz;co;moze;zrobic;komornik,34,0,596002.html) Masz długi? Zobacz co może zrobić komornik? Komornik może zająć pensję, rachunek w banku lub nieruchomość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/masz;problemy;ze;splata;kredytu;money;pl;radzi;co;robic,112,0,424048.html) Masz problemy ze spłatą kredytu? Money.pl radzi co robić Nasze zadłużenie tylko z tytułu kredytów hipotecznych sięga już 200 mld zł. Łączna kwota zaległych płatności przekroczyła 8 mld zł.
bEsfqQqa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)