Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Długi spadkowe. Jak się przed nimi uchronić?

0
Podziel się:

W komediach romantycznych dziedziczy się winnice, w polskiej rzeczywistości można niechcący odziedziczyć same długi.

Długi spadkowe. Jak się przed nimi uchronić?
(Maica/iStockphoto)

W komediach romantycznych dziedziczy się winnice, w polskiej rzeczywistości można niechcący odziedziczyć same długi.

Tak się dzieje jeśli spadkobierca nie dotrzyma 6-miesięcznego terminu, w którym można złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku lub przyjęciu go z ograniczeniem odpowiedzialności, czyli z dobrodziejstwem inwentarza. Brak oświadczenia jest jednoznaczny z przyjęciem spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, co może spowodować poważne tarapaty.

Solidarna Polska proponuje by brak oświadczenia był jednoznaczny z przyjęciem odpowiedzialności tylko do wartości odziedziczonego majątku.

Poseł Andrzej Romanek podkreślił, że bierność spadkobierców jest bardzo często spowodowana brakiem wiedzy. Wstrząs następuje dopiero kiedy dowiadują się, że będą spłacać zobowiązania spadkodawcy ze swojego majątku.

Zdaniem posła Romanka, który przygotował projekt zmiany ustawy, odpowiedzialność za długi spadkowe nie powinna być większa niż odpowiedzialność spadkodawcy. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji Solidarna Polska zwraca uwagę między innymi na zbyt daleko posuniętą ochronę wierzyciela w obecnym stanie prawnym oraz na potrzebę zrównania wszystkich spadkobierców w przysługujących im prawach.

Ryzyka spłacania cudzych długów nie ponosi obecnie Skarb Państwa ani gmina, które zgodnie z ustawą zawsze przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza i składać oświadczeń nie muszą.

Czytaj więcej w Money.pl
Masz długi? Ma być łatwiej ogłosić upadłość Do końca 2011 roki do sądów wpłynęło 1875 wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej; została ona ogłoszona tylko w 36 sprawach.
Wzmocnią nadzór nad rynkiem finansowym Sejm przyjął nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Usprawni ona pracę KNF-u.
Zniosą prawo, które mało kto przestrzegał W dowodzie osobistym nie będzie adresu zameldowania, a wyjazd za granicę będzie trzeba zgłaszać tylko jeśli będzie dłuższy niż sześć miesięcy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)