Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Długie weekendy 2014. Kiedy wziąć urlop?

Długie weekendy 2014. Kiedy wziąć urlop?

Fot. PAP/Jan Dzban

Wykorzystując 26 dni urlopu w przyszłym roku można zafundować sobie aż sześć bardzo długich weekendów i odpoczywać łącznie przez 61 dni. Pomogą w tym dwa dodatkowe dni wolne za święta, które w 2014 roku wypadają w soboty.

W przeciwieństwie do tego roku, w przyszłym aż dwa święta, czyli Święto Konstytucji 3 Maja oraz Wszystkich Świętych, wypadają w sobotę. Za każde z nich, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku, pracownikowi przysługuje jeden dodatkowy dzień urlopu. Kiedy go dostanie? To już musi ustalić z pracodawcą.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2014 roku
DataDzieńŚwięto
1 stycznia środa Nowy Rok
6 stycznia poniedziałek Święto Trzech Króli
20 kwietnia niedziela Wielkanoc (pierwszy dzień)
21 kwietnia poniedziałek Wielkanoc (drugi dzień)
1 maja czwartek Święto Pracy
3 maja sobota Święto Konstytucji 3 Maja
8 czerwca niedziela Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
19 czerwca czwartek Boże Ciało
15 sierpnia piątek Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada sobota Wszystkich Świętych
11 listopada wtorek Święto Niepodległości
25 grudnia czwartek Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia piątek Boże Narodzenie (drugi dzień)

źródło: Money.pl

Pierwszy długi weekend część Polaków rozpocznie już od jutra. Jako że 2014 rok zaczyna się w środę, a kolejny dzień ustawowo wolny od pracy wypada w najbliższy poniedziałek (Trzech Króli), to wystarczyło - w czwartek i piątek (2 i 3 stycznia) - wziąć dwa dodatkowe dni wolnego, aby nowy rok rozpocząć od sześciodniowego urlopu.

Na kolejny długi weekend trzeba będzie trochę poczekać. Podobnego szaleństwa, jak w przypadku stycznia nie będzie, bo jest to weekend wielkanocny, który tradycyjnie daje Polakom odpoczywać przez zaledwie trzy dni (w tym roku od 19 do 21 kwietnia). W teorii skromna będzie również majówka. Święto Pracy wypada bowiem w czwartek, a Święto Konstytucji 3 Maja w sobotę.

16 dni wolnego za 7 dni urlopu

Sprytni urlopowicze mogą jednak połączyć oba wydarzenia. Wówczas biorąc osiem dni wolnego (od 22 kwietnia do 2 maja) będą mogli cieszyć się 16 dniami nieprzerwanego urlopu. Niewykluczone, że wystarczy im do tego siedem dni. Za święto wypadające w sobotę (inaczej niż w przypadku niedziel) pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień urlopu. Jeśli więc dogada się z pracodawcą, wolne za 3 maja będzie mógł odebrać w piątek, 2 maja.

Kolejne trzy długie weekendy można zafundować sobie w czerwcu, sierpniu i listopadzie. W czwartek, 19 czerwca, jest Boże Ciało, w piątek, 15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a we wtorek, 11 listopada, Święto Niepodległości. We wszystkich trzech przypadkach wystarczy wziąć cztery dodatkowe dni wolnego, aby załapać się na dwa weekendy i ciągiem wypoczywać przez dziewięć dni. W listopadzie - podobnie jak w maju - mogą wystarczyć do tego trzy dni z urlopowej puli, jeśli za Wszystkich Świętych (które w 2014 roku wypada w sobotę) wolne odbierzemy na przykład w poniedziałek, 10 listopada.

Boże Narodzenie w przyszłym roku obchodzimy w czwartek i piątek. Oznacza to, że nawet nie korzystając z dni urlopowych, będziemy mieli ciągiem cztery dni wolnego. Biorąc jednak dodatkowe sześć dni urlopu (22-24 grudnia i 29-31 grudnia) okres świąteczny - tylko w 2014 roku - wydłuży nam się do 12 dni.

źródło: Money.pl

Wypoczynek może być jednak jeszcze dłuższy. Nowy Rok w 2015 roku wypada w czwartek, a Trzech Króli we wtorek. Jeśli zatem z następnej puli urlopowej weźmiemy dwa dni wolnego - w piątek (2 stycznia) i poniedziałek (5 stycznia) - to kosztem zaledwie ośmiu dni wykorzystanego urlopu, okres świąteczno-noworoczny 2014/2015 potrwa łącznie 18 dni.

Polska gospodarka straci miliardy złotych?

- Jednego dnia wypracowujemy niespełna 0,34 procent Produktu Krajowego Brutto, co - przy założeniu dynamiki PKB w Polsce w 2013 roku na poziomie 1,5 procent - daje kwotę rzędu 5,4 miliarda złotych. Warto dodać, że w ciągu tylko jednego dnia w Polsce buduje się około 500 mieszkań - wylicza Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Ekspertka dodaje jednak, że same obliczenia mają mocno techniczny charakter, bowiem z racji złożoności problemu nie wszystko da się policzyć. - Z jednej strony, dni wolne, a szczególnie długie weekendy mocno uderzają w firmy produkcyjne pracujące w trybie ciągłym. Z drugiej, wypoczęty pracownik to pracownik bardziej wydajny - uzupełnia Starczewska-Krzysztoszek.

Jej opinię podziela Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska: - Wpływ dodatkowych dni wolnych na gospodarkę jest oczywiście negatywny, ale nie jest on tak duży, jak pokazuje większość obliczeń. Choć cierpi wówczas produkcja, to intensywniej niż zazwyczaj pracuje znaczna część branży usługowej, na przykład rekreacja, hotele, restauracje, czy transport osobowy.

- Również negatywny wpływ spadku produkcji nie jest tak duży, jak wynikałoby z prostych proporcji. Jeśli przedsiębiorstwo ma popyt na swoje produkty, czy usługi, to zostanie on po prostu zaspokojony w innych dniach. Często poprzedzających lub następujących po dniach wolnych od pracy - dodaje ekonomista.

Czytaj więcej w Money.pl

 

święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Pannyhttp://www.mowimyjak.pl/fakty/informacje/dlugie-weekendy-w-2014-jak-ukladaja-sie-dni-wolne-od-pracy-w-2014-r,22_64269.html

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Marek_1010
151.236.17.* 2014-04-21 13:17
Już urlop zaklepany samochód zarezerwowany w panku, trasa wytyczona nie możemy się już doczekać. I jedziemy ratować polską gospodarkę czyli w Polskę jedziemy !
2014-01-01 02:25
biorąc 0 dni urlopu można mieć 104 dni wolnego!!!!
satyr
87.207.215.* 2013-12-31 15:48
Jakoś nikogo nie bulwersuje że większość sprzętu i nie tylko, sprowadzanych jest z Chin. Wiele produktów jest marnej jakości, szkoda zużytych materiałow.Niech powstaje więcej montowni sprzętu do którego części produkowane są po za krajem, a my tylko je poskładamy i kupimy jeśli będziemy mieć za co. Nie ma co płakać z powodu wolnych dni bo nie tylko pracą żyje człowiek. Płakać mogą jedynie ci co bez skrupułów wykorzystują pracowników i płacą marnie za pracę.Sprowadzajmy więcej badziewia z Chin i nie tylko ,to będziemy mieć cały rok urlopy, zarabiać będą tylko importerzy.
Zobacz więcej komentarzy (16)