Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dni wojskowych kasyn są już policzone

0
Podziel się:

Wraz z nimi znikną wszystkie gospodarstwa pomocnicze i zakłady budżetowe armii.

Dni wojskowych kasyn są już policzone
(Sebcz/Dreamstime)

Wojskowe kasyna, miejsca stołowania się oficerów i organizowania spotkań towarzyskich, czeka likwidacja; ostatnie zostaną zamknięte do końca roku. Zmiany dotkną też innych podmiotów MON mających status gospodarstwa pomocniczego lub zakładu budżetowego.

_ - Do 31 grudnia 2010 r. z mapy muszą zniknąć zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze, tak mówi ustawa o finansach publicznych _ - wyjaśnia szef MON Bogdan Klich. Dodaje, że nowe formy realizowania dotychczasowych zadań będą różne dla poszczególnych podmiotów.

_ - Większość tych instytucji zostanie zlikwidowana, tak jak kasyna wojskowe. Nie ma potrzeby, żeby wojsko było od wszystkiego. Wojsko ma być od wojowania i przygotowywania się do wojaczki, a nie od tego, by - tak jak przed laty bywało - mieć hodowlę trzody chlewnej albo - tak jak jest teraz - utrzymywać własne pralnie _ - ocenił minister.

W ramach resortu obrony działa 11 zakładów budżetowych i ok. 60 gospodarstw pomocniczych - obok kasyn są to także m.in. pralnie, Rejonowe Zakłady Usługowe Służby Mundurowej, Intendenckie Zakłady Produkcyjno-Usługowe czy Zakłady Remontowo-Budowlane.
Jak podał szef MON, w przypadku Zakładów Remontowo-Budowlanych zdecydowano o włączeniu ich do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. ZRB zajmują się bowiem m.in. budownictwem, eksploatacją systemów cieplnych, usługami technicznymi; mają świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego stwierdzające zdolność do wykonywania zadań do zapewnienia ochrony informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ściśle tajne. W MON funkcjonują cztery takie Zakłady - w Gnieźnie, Krotoszynie, Jarosławiu oraz Nowym Dworze Mazowieckim.

Zmiany obejmą także Wojskowe Zakłady Lotnicze w Dęblinie - WZL3, które także mają status gospodarstwa pomocniczego. _ _

Zakłady w Dęblinie świadczą usługi m.in. w zakresie remontów, modernizacji, napraw, serwisowania, konserwacji i obsług statków powietrznych oraz silników lotniczych, w tym śmigłowców Mi-24 i Mi-17 oraz samolotów CASA C-295. _ Podjąłem decyzję, że WZL-3 zostanie włączony do jednego z lepiej prosperujących WZL: WZL-1 w Łodzi lub WZL-4 w Warszawie _ - ujawnił szef MON.

W związku ze zmianami prawnymi zniknie także Zakład Obsługi MON (ZOMON). _ Nie ma żadnego powodu, by funkcjonował on jako wyodrębnione ciało. Jego zadania i personel zostaną w dużym stopniu podzielone m.in. między departament administracyjny resortu oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa _ - powiedział Klich.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)