Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do 2020 roku w Polsce powstaną dwie atomówki?

0
Podziel się:

PGE do końca 2010 roku ma stworzyć konsorcjum, które je wybuduje.

Do 2020 roku w Polsce powstaną dwie atomówki?
(PAP/EPA)
bFekMiVx

*Polska Grupa Energetyczna ma zamiar do 2020 roku wybudować dwie elektrownie atomowe o łącznej mocy 6000 MW, każda ma mieć co najmniej dwa reaktory. *

_ - Do końca przyszłego roku nie tylko będziemy wiedzieć, gdzie powstaną elektrownie, ale także będziemy chcieli mieć już zbudowane konsorcjum _ - wyjaśnił wiceprezes PGE Wojciech Topolnicki.

na zdjęciu elektrownia atomowa Vandellos II w Katalonii (Hiszpania)

bFekMiVz

Chodzi o konsorcjum, które wybuduje i będzie eksploatować elektrownie atomowe w Polsce. Polska Grupa Energetyczna ma mieć w nim 51 proc. udziałów.

Topolnicki poinformował, że PGE rozmawia z potencjalnymi partnerami w konsorcjum, czyli _ z tymi firmami, które są właścicielami i operatorami elektrowni atomowych i które stawiają po kilkadziesiąt elektrowni w sprawdzonych technologiach _. Dodał, że możliwe jest konsorcjum z jednym partnerem, który będzie miał 49 proc. udziałów, lub np. z dwoma partnerami, którymi mogą być dostawca i operator.

- _ Rozważymy obydwa wyjścia _ - zaznaczył prezes PGE.

Jako przykład takiego tandemu podał francuskiego producenta reaktorów Areva i operatora sieci EDF. Topolnicki nie chciał zdradzić z jakimi firmami rozmawia jego spółka, wymienił jednak technologie, jakie bierze pod uwagę. Są to technologie: rosyjska, francuska, japońska, amerykańska i kanadyjska. _ _

bFekMiVF

_ - Nikogo nie wykluczamy _ - podkreślił Topolnicki.

PGE chce, aby energia z elektrowni atomowych stanowiła ok. 15 proc. mixu paliwowego spółki i nie wyklucza budowy kolejnych elektrowni. Obecnie 96 proc. w bilansie energetycznym PGE stanowi energia z węgla brunatnego i kamiennego.

RAPORT MONEY.PL

Atomowe plany rządu są nierealnePGE szacuje, że koszt budowy 2 elektrowni atomowych wyniesie ok. 18 mld euro, co zdaniem Topolnickiego jest największą inwestycją infrastrukturalną w Polsce.

_ - Finansowanie tak dużej inwestycji opiera się na gwarancjach rządowych i specjalnych ustawach, które będziemy musieli stworzyć _ - zaznaczył prezes PGE.

bFekMiVG

Grupa chce sfinansować budowę elektrowni atomowych m.in. ze środków pozyskanych z debiutu giełdowego, który planowany jest na IV kwartał tego roku. Do tej pory PGE finansowało swoje inwestycje w połowie z własnych zysków.

Wcześniej pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska poinformowała, że, najprawdopodobniej do końca przyszłego roku rząd ma przygotować kryteria wyboru lokalizacji pod elektrownie. Zaznaczyła, że inwestor już może poszukiwać lokalizacji na podstawie zaleceń międzynarodowych.

bFekMiVH

Topolnicki zaznaczył, że działania inwestycyjne mogą być prowadzone jednocześnie z uzyskiwaniem zgód administracyjnych.

Przyznał, że grupa ma krótką listę lokalizacji pod budowę elektrowni atomowych.

_ - Nie jest tajemnicą, że są to miejscowości, które już były w 1991 roku w programie atomowym, są to Żarnowiec i Klempicz, gdzie zostały już wykonane kompleksowe badania lokalizacyjne _ - wyjaśnił Topolnicki.

bFekMiVI

Dodał, że duże atuty ma Żarnowiec, ze względu na obecną w tej lokalizacji infrastrukturę. Zastrzegł jednak, że ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.

bFekMiWa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)