Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nastroje
05.06.2012 14:39

Do firm wraca optymizm. Zbadali nastroje wśród przedsiębiorców

Przedstawiciele InfoMonitora: Mimo spodziewanych, kolejnych fala kryzysu, nastroje wyraźnie poprawiły się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gerenme/iStockphoto)

Wśród przedsiębiorców powiało optymizmem - ocenili przedstawiciele Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitora, przedstawiając wartości wskaźnika BIG, obrazującego nastroje biznesmenów. W maju wyniósł on 11,12 pkt - to wzrost o 5,76 pkt względem lutego.

Prezes BIG InfoMonitora Mariusz Hildebrand poinformował podczas konferencji prasowej, że w kolejnych miesiącach wskaźnik ten ustabilizuje się, a jeśli Euro 2012 przyniesie pozytywne skutki gospodarcze oraz na rynku nie pojawią się negatywne dane ekonomiczne - wskaźnik może nawet wzrosnąć.

Wskaźnik BIG, który mierzy poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, powstał w wyniku badania przeprowadzonego w ostatnich dniach maja. Wzięli w nim udział przedstawiciele sześciu sektorów: dostawcy usług masowych, usług finansowych, branża turystyczna, budowlana, e-commerce oraz innych branż. Łącznie w badaniu udział wzięło niemal 400 przedsiębiorców.

Jak mówił szef BIG InfoMonitora, z najnowszego badania wynika, że wskaźniki cząstkowe w poszczególnych sektorach wzrosły. _ Tylko przedstawiciele sektora dostawców usług masowych ocenili sytuację nieznacznie gorzej niż trzy miesiące temu _ - dodał.

Pozostałych pięć badanych grup, które brały udział w badaniu, wypowiedziało się optymistycznie, a najbardziej było to widoczne wśród dostawców usług finansowych, gdzie wskaźnik BIG sięgnął 18,33 pkt, wobec 5,47 pkt w lutym.

_ - Mimo informacji o kiepskich nastrojach na rynkach finansowych i spodziewanych kolejnych falach kryzysu, nastroje polskich przedsiębiorców wyraźnie poprawiły się w porównaniu do pierwszych miesięcy tego roku _ - stwierdził Hildebrand.

Autorzy badania zapytali też przedsiębiorców, czy organizacja Euro 2012 w Polsce pozytywnie wpłynie na ich firmy. _ Okazuje się, że 81 proc. przedsiębiorców uważa, że organizowanie w Polsce imprez podobnych do Euro 2012 jest uzasadnione. Najbardziej optymistycznie o takich wydarzeniach wypowiadali się dostawcy usług masowych oraz branży budowlanej _ - powiedział wiceprezes BIG InfoMonitora Marcin Ledworowski.

Dodał, że 57 proc. przedstawicieli branży turystycznej jest przekonanych, że dzięki organizacji Euro 2012 w kolejnych latach liczba turystów odwiedzających nasz kraj się zwiększy.

Tagi: nastroje, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz