Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do końca roku ceny energii bez zmian

0
Podziel się:

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy obecne taryfy zakładów dystrybucji energii elektrycznej obowiązywać będą do końca 2004 r., a nie jak ustalono wcześniej, do końca czerwca tego roku - poinformowała PAP Mariola Linkiewicz z MGPiPS.

"Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy obecne taryfy dla zakładów dystrybucji energii elektrycznej będą obowiązywały dłużej, do końca grudnia 2004 r." - powiedziała w środę PAP Mariola Linkiewicz, naczelnik Wydziału Elektroenergetyki i Ciepłownictwa w Departamencie Bezpieczeństwa Energetycznego w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (MGPiPS).

"Ceny dla odbiorców energii elektrycznej zmienią się więc od stycznia 2005 r., nie więcej niż o 3 punkty ponad inflację średnioroczną" - dodała.

Spółki dystrybucyjne co roku składają do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) swoje wnioski taryfowe. Każda zmiana taryfy musi być bowiem zatwierdzona przez prezesa URE.

W taryfach tych zawarte są rodzaje oraz wysokość opłat stosowanych przez zakłady energetyczne w rozliczeniach z klientami (m.in. za zużytą energię elektryczną, abonament, usługi przesyłowe, przyłączenie do sieci).

Według wcześniejszego rozporządzenia nowe taryfy powinny obowiązywać od 1 lipca każdego roku.

Nowe rozporządzenie ministra gospodarki oznacza, że taryfy które obowiązują od lipca 2003 r., zamiast do końca czerwca 2004 r., będą obowiązywały do końca 2004 r.

Linkiewicz poinformowała, że zmiana ta nie jest jednorazowa i od 2005 r. okres taryfowy pokrywać się będzie z rokiem kalendarzowym.

"Nowe rozporządzenie jest konsekwencją wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy prawo energetyczne. Zmiana ta związana jest także z procesem konsolidacji spółek dystrybucyjnych - w skonsolidowanych spółkach audyt rachunków, bilansów za zeszły rok kończony jest dopiero w czerwcu, więc spółki miałby mało czasu na przygotowanie wniosku taryfowego" - powiedziała Linkiewicz.

Zmiana okresu taryfowego określona jest w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy w sprawie "szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz zasad rozliczeń w obrocie energią elektryczną".

Według informacji z ministerstwa gospodarki i pracy rozporządzenie zostanie opublikowane na początku maja.

Rozporządzenie wejdzie w życie po trzech dniach od ogłoszenia.

Zgodnie z przyjętym w styczniu 2003 roku programem prywatyzacji i restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego, rząd chce większość spółek dystrybucyjnych skonsolidować w kilka grup, roboczo zwanych L-6, K-7 i W-5.

Według planów najszybciej, bo od maja, rozpocznie działalność grupa W-5 złożona z zakładów dystrybucyjnych z południowo-zachodniej Polski. Od lipca ruszyć ma grupa zwana dotychczas K-7, czyli pięciu zakładów energetycznych z południowej Polski.

energia
energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)