Notowania

krs
05.01.2010 12:45

Do KRS i ksiąg wieczystych zajrzysz przez internet

Ułatwi to postępowania sądowe i administracyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisapics/iStockphoto)

Dostęp do informacji KRS będzie możliwy przez internet. Podobnie ma stać się z księgami wieczystymi. *Rząd pracuje dziś nad zmianami w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, które to umożliwią. Ma być szybciej i taniej. Nowe przepisy mają ułatwić postępowania sądowe i administracyjne. *

Dzięki zmianom w prawie dokumenty KRS w wersji elektronicznej będą miały moc dokumentów urzędowych, czyli taką, jaką mają dokumenty w postaci _ papierowej _.

Nadanie dokumentom _ elektronicznym _ ważności dokumentów urzędowych będzie możliwe dzięki wyposażeniu ich w szczególne znaczniki, które umożliwią weryfikację danych uzyskanych tą drogą. Dostęp do wszystkich aktualnych danych wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, w tym również do rejestru dłużników niewypłacalnych (RDN), ma być powszechny i bezpłatny.

Księgi wieczyste w sieci

_ - Podobnie ma być z dokumentami z ksiąg wieczystych _ - zapowiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Dróżdż. - _ W połowie roku zostaną udostępnione dane z KRS-u na znacznie szerszą skalę niż to jest obecnie. _

Minister dodał, że już w połowie tego roku będą one dostępne w sieci dla notariuszy i komorników. Natomiast pod koniec roku z internetowych ksiąg wieczystych będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani.

Zmiany będą także w rejestracji NIP

Nowela zmieni też sposób rejestracji numeru identyfikacji podatkowej (NIP), który będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców _ z urzędu _, bezpośrednio po uzyskaniu przez sąd rejestrowy informacji o jego nadaniu przez urząd skarbowy. Zakłada się, że wpis nie będzie podlegał opłacie sądowej.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: krs, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz