Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do Marka Balickiego, ministra zdrowia: Jakie są szanse na rozszerzenie listy leków refundowanych?

0
Podziel się:
Do Marka Balickiego, ministra zdrowia: Jakie są szanse na rozszerzenie listy leków refundowanych?

MZ chce rozszerzyć listę leków refundowanych – co to będą za leki?
*Marek Balicki: * Chcemy rozszerzyć listę leków refundowanych o nowe leki, nowoczesne, bardzo drogie, których wiele od 1998 roku oczekuje na wpisanie na tę listę. I na które czeka wielu pacjentów chorych na ciężkie choroby np.: choroby nowotworowe, chorobę Parkinsona, ciężkie przypadki cukrzycy. Rozwiązaniem dla tych leków jest wprowadzenie nowej kategorii – leki specjalistycznego stosowania.

Jak była by zasada przyznawania tych leków?
*M.B.: *Chodzi o to żeby lekarz specjalista, po sprawdzeniu czy choroba ma określone objawy, mógł zapisać receptę na lek, który dzisiaj jest niedostępny bo jest bardzo drogi. Pacjent nie będzie musiał płacić kilkuset złotych, tylko będzie mógł zapłacić opłatę ryczałtową lub cześć ceny.

Ile maksymalnie leków mogłoby się znaleźć w tej grupie?
*M.B.: *Myślę, że w pierwszej grupie kilkadziesiąt leków z pewnością się znajdzie.

Jakie są szanse rozszerzenia listy leków refundowanych za kadencji obecnego parlamentu?
*M.B.: *Spodziewam się, że jeśli wybory będą jesienią to na pewno w tej kadencji jest możliwe uchwalenie tej ustawy. Jeśli wybory będą w czerwcu to nowy minister i parlament mogą od razu rozpocząć nad nią prace. A być może ta ustawa nie przerwie swojego biegu jeśli zostaną przyjęte przepisy stanowiące, że ustawy unijne – dostosowujące nasze prawo do unijnego - nie przerywają swojego biegu wraz z zakończeniem kadencji parlamentu. A ta ustawa taki status posiada.

Skąd wziąć pieniądze na rozszerzenie listy leków?
*M.B.: *Niektórzy przedstawiciele NFZ ostatnio mówili różne rzeczy i najczęściej sprzeczne. Po pierwsze, te leki w części są już refundowane, tylko na zasadach takich, które nie są w pełni jasne i przejrzyste dla pacjentów. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wszyscy pacjenci chorzy na te schorzenia mają do nich dostęp. W ostatnich latach udało nam się zahamować wzrost wydatków na leki dzięki wpisaniu jeszcze na te stare listy dużej ilości leków generycznych - czyli tańszych odpowiedników drogich leków. I te działania były nie po to, żeby oszczędzać na pacjentach tylko po to, żeby zwiększać przestrzeń dla leków nowoczesnych.

Przepytywała: Donata Wancel

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)