Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do Marka Balickiego, ministra zdrowia: Kiedy zamierza pan wymienić wiceministrów?

0
Podziel się:
Do Marka Balickiego, ministra zdrowia: Kiedy zamierza pan wymienić wiceministrów?

Money.pl: Kiedy zamierza pan wymienić wiceministrów?

M.B.: Szybko. To jest kwestia bardzo krótkiego czasu, i spodziewam się, że to będzie jedna z najkrótszych zmian na stanowiskach wiceministrów z wielu resortów w ostatnich latach.

Money.pl: A jak szybko zamierza pan wymienić prezesa NFZ?

M.B.: Prezes NFZ – powołanie go jest w gestii premiera i dzisiaj na te pytania – czy, kiedy i w jaki sposób zostaną przeprowadzone zmiany w zarządzie NFZ nie odpowiem. Nie będę komentował tych pytań. Co do konkretnych nazwisk, to opinia publiczna zostanie oficjalnie poinformowana wtedy, kiedy te zmiany zostaną podjęte.

Money.pl: Czego pacjenci mogą spodziewać się po nowym roku?

M.B.: Dla pacjentów najważniejsze jest odzyskanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do tego co się dzieje w ochronie zdrowia. Czyli, że szpitale, przychodnie, placówki lekarzy rodzinnych, będą normalnie funkcjonować, że drzwi nie będą zamknięte na klucz. I że szpitale będą miały podpisane kontrakty i będą funkcjonować według zasad jakie są określone w ustawie.

Money.pl: Kiedy zakończą się prace nad nową ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych?

Marek Balicki:Wszystko na to wskazuje, że do połowy tygodnia komisja zakończy swoje prace, później legislatorzy sejmowi potrzebują paru dni, żeby przejrzeć, wychwycić niespójności i w przyszłym tygodniu może być drugie czytanie w Sejmie. Zobaczymy jak będzie wyglądało drugie czytanie i wtedy bardzo szybko będzie trzecie czytanie, to zależy ile poprawek zostanie zgłoszonych w czasie drugiego czytania.

Money.pl: Czy nastąpi decentralizacja zarządzania służbą zdrowia?

M.B.: Jestem zwolennikiem decentralizacji i decentralizowania w taki sposób, żeby to porządkowało sytuację, a nie było przedmiotem zaburzeń. Drugi etap to będzie dalej idąca decentralizacja instytucji, która zarządza naszymi pieniędzmi, bo wiele doświadczeń pokazuje, że jeśli większość decyzji jest przesuniętych w dół, to wtedy łatwiej jest dobrze kontraktować świadczenia opieki zdrowotnej. Już ten pierwszy etap daje dużo kompetencji na poziomie regionalnym

Money.pl: Jakie są ustalenia po spotkaniu z dyrektorami szpitali z całej Polski?

M.B.Ta ustawa to nie jest koniec, tylko początek procesu naprawiania systemu ochrony zdrowia. Po pierwsze potrzebna jest stabilizacja i uporządkowanie obecnej sytuacji oraz uchwalenie nowej ustawy zdrowotnej, w takim kształcie, który jest możliwy do bezpiecznego wdrożenia od stycznia. Tak, żeby w styczniu każdy pacjent miał pewność, że jak pójdzie do gabinetu lekarskiego to nie zobaczy kłódki, i że szpitale będą przyjmować zgodnie z zasadami jakie są zawarte czy określone w ustawie. To jest pierwszy etap naprawiania systemu ochrony zdrowia.

Money.pl: Jakie będą kolejne etapy naprawiania systemu ochrony zdrowia?

M.B.: Naprawa systemu zdrowia to proces, czyli będą kolejne etapy. Jest też w Polsce potrzebna wielka otwarta debata na temat finansowania publicznej służby zdrowia i ministerstwo zdrowia przygotuje i zainicjuje taką debatę po wakacjach – we wrześniu, październiku. Trzeba pokazać obywatelom, pacjentom jak wygląda przepływ środków, jakie nakłady mamy, jak za takie nakłady można zapewnić opiekę zdrowotną, jak to jest w innych krajach i jakie są możliwe warianty rozwiązania tej trudnej sytuacji w dłuższym okresie, w jakiej znalazła się służba zdrowia.

Money.pl: Kiedy zakończą się prace nad nową ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych?

M.B.: Wszystko na to wskazuje, że do połowy tygodnia komisja zakończy swoje prace, później legislatorzy sejmowi potrzebują paru dni, żeby przejrzeć, wychwycić niespójności i w przyszłym tygodniu może być drugie czytanie w Sejmie. Zobaczymy jak będzie wyglądało drugie czytanie i wtedy bardzo szybko będzie trzecie czytanie, to zależy ile poprawek zostanie zgłoszonych w czasie drugiego czytania.

Money.pl: Czy choć część poprawek zgłoszonych przez PO zostanie uwzględniona w ustawie?

M.B.: Będziemy rozmawiać z PO o jej pakiecie poprawek. Jest tam wiele dobrych i interesujących rozwiązań, m.in. ta dalej idąca decentralizacja. Będziemy o tym rozmawiać. Będę zawsze za przyjmowaniem takich zmian ustawowych, które są w tym momencie, kiedy są przyjmowane w pełni przemyślane i przedyskutowane.

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)