Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do Piotra Kulpy, wiceministra gospodarki i pracy: Kiedy bezrobocie zasadniczo zmaleje?

0
Podziel się:
Do Piotra Kulpy, wiceministra gospodarki i pracy: Kiedy bezrobocie zasadniczo zmaleje?

Money.pl: Dlaczego mamy najniższy w Europie wskaźnik zatrudnienia?
Piotr Kulpa: Wskaźnik zatrudnienia mamy na poziomie 51,4 proc., podczas gdy średnia w UE wynosi 64 proc. i celem Strategii Lizbońskiej jest jego zwiększenie nawet do 70 proc. Przyczyny są dwie. Pierwszą – jest to, że polityka restrukturyzacji koncentrowała się głównie na tym, aby kierować osoby zatrudnione na rynek świadczeń socjalnych, czyli wcześniejsze emerytury i drugie to jest bezrobocie. Poziom bezrobocia mamy dwukrotnie wyższy niż średnia europejska, to ma przełożenie na ten wskaźnik.

Money.pl: Kiedy bezrobocie zasadniczo zmaleje?
P.K.: Bezrobocie w tym momencie wynosi 19,1 proc., natomiast liczymy na to, że do końca roku spadnie poniżej 19 proc. Trudno w tym momencie powiedzieć, czy to będzie 18,7-18,8, ale na pewno spadnie poniżej 3 mln osób.

Money.pl: Dane OECD mówią, że Polacy są bardzo pracowici, ale mało wydajni?
P.K.: Nie zgadzam się z tą tezą. Jeśli można mówić o procesach, które mają miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, to należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że mamy wzrost gospodarczy, bez wzrostu zatrudnienia. To znaczy, wzrost wydajności pracy, przy czym jest to wzrost średnio 30 proc. szybszy rocznie, niż w państwach starej UE. Dzisiaj wydajność pracownika polskiego przekroczyła połowę średniej wydajności pracownika „15”, natomiast wynagrodzenie jego jest bardzo niskie.

Money.pl: Dlaczego ze wszystkich krajów nowoprzyjętych do UE, w Polsce jest największe bezrobocie i najniższy wskaźnik zatrudnienia?
P.K.: Wynika to z wielu przyczyn. Po pierwsze, przyczyną będzie restrukturyzacja, głęboka, związana z tym, że masę osób straciło pracę i nie umiało się w nowych warunkach odnaleźć. Po drugie, jest to związane z poprzednia kwestią wzrostu wydajności. Ta wydajność rośnie w stopniu, w którego nikt nie przewidywał. Po trzecie zwróćmy uwagę na znaczenie sektora rolnego w Polsce, czyli osób, które pozostawały na obszarach wiejskich bez zatrudnienia i dopiero ta transformacja to ujawniła. To jest związane jeszcze z nieumiejętnością dostosowań. To są te elementy, które wydają się najbardziej istotne.

Przepytywała: Donata Wancel

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)