Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do Witolda Orłowskiego, szefa doradców ekonomicznych prezydenta RP : Co należy zmienić w ustawie o VAT?

0
Podziel się:
Do Witolda Orłowskiego, szefa doradców ekonomicznych prezydenta RP
: Co należy zmienić w ustawie o VAT?

Money.pl: Należy wyrzucić ustawę o VAT do kosza i napisać nową, jak chce Platforma, czy znowelizować obecną, czego domaga się PiS? Kto ma rację?
Witold Orłowski: Jeśli zmiany w przepisach o VAT mają być poważne, to lepiej napisać nową ustawę. Wprowadzenie zbyt wielu poprawek może spowodować, że prawo będzie niespójne, nielogiczne lub niezrozumiałe. Jeżeli zmiany w ustawie miałyby być tak rewolucyjne, jak proponuje Platforma, to lepiej napisać ustawę na nowo. Natomiast, jeżeli zmiany miałyby być kosmetyczne, to lepiej jest oczywiście popracować nad nowelizacją. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, co byłoby lepsze, bo nie mam informacji, na ile głębokie zmiany w tej ustawie miałyby być wprowadzone. Ustawa ta ma swoje wady, wiele razy już była nowelizowana i jeśli trzeba by ją ciągle poprawiać, to może warto napisać nową. Wszystko zależy od tego, na co zgodzą się rządzące partie.

Money.pl: Co byłoby lepsze z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy być może przyzwyczaili się już do przepisów o VAT? Poznali je i może nie mają ochoty uczyć się od nowa?
W.O.: Z punktu widzenia przedsiębiorców sprawa przedstawia się podobnie. Przy poważnych zmianach łatwiej i prościej stworzyć nowe prawo. Mogłoby być bardziej logiczne i zrozumiałe. Przedsiębiorcy wprawdzie przyzwyczaili się do obowiązującego ustawy, wydano do niej wiele wiążących interpretacji podatkowych, to jednak i one wzbudzają mieszane uczucia. Często są różne z różnych urzędów skarbowych w podobnych sprawach. Nie jest to jednak argument za utrzymywaniem status quo.

Money.pl: Co w ustawie o VAT trzeba zmienić?
W.O.: Jest tam wiele rzeczy, które wymagają zmiany. Uważam jednak, że powinno się o to pytać prawników specjalizujących się w sprawach podatkowych. Jak dla mnie formuła, która wyjaśnia, jakim podatkiem ma być obłożony dany towar, jest napisana strasznym bełkotem. To na pewno trzeba zmienić. Język ustawy powinien być bardziej przyjazny dla ludzi.

Money.pl: Czy jest możliwe pogodzenie propozycji zmian w ustawie o VAT proponowanych przez obie partie mające tworzyć koalicję?
W.O.: Trudno powiedzieć. To zależy od tego, na ile ideologicznie potraktuje swoje założenia Platforma. Czy chodzi jej prze wszystkim o uproszczenie ustawy, czy o wprowadzenie jednolitej, niższej stawki podatkowej. Jeśli PO będzie się upierała, to różnice pomiędzy partiami mogą być nie do pogodzenia, ponieważ PiS tego nie zaakceptuje. Jeśli jednak chodzi o przesuniecie wielu towarów do podstawowej stawki podatkowej, to może dojść do porozumienia pomiędzy stronami. Moim zdaniem kompromis jest możliwy, jeśli partie podejdą do zmian w sposób bardzo swobodny i nie będą sztywno upierać się przy swoich propozycjach programowych.

Pytała: Donata Wancel

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)