Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobre wyniki polskiego przemysłu

0
Podziel się:

Jedenasty miesiąc z rzędu rośnie liczba zamówień napływających do polskich przedsiębiorstw. Jednocześnie dziesiąty miesiąc z rzędu odnotowano wzrost zatrudnienia.

Polski sektor przemysłu odnotował w kwietniu najwyższy w 2006 roku wzrost. Wskaźnik PMI liczony przez ABN AMRO Polska wzrósł w kwietniu do 53,7 z 52,0 w marcu - podał badający koniunkturę NTC Research. Zdaniem Zsolta Papp, ekonomisty w ABN AMRO kwietniowe wyniki PMI wykazują poprawiające się perspektywy sektora.

"Kwietniowy indeks PMI odnotował pozytywny zbiór liczb, sygnalizujący widoczny wzrost aktywności przemysłowej oraz popyt na działalność eksportową. Wiąże się to z obecną zapowiedzią poprawy niemieckich warunków gospodarczych, co otwiera dobre perspektywy przed polskim sektorem przemysłowym" - skomentował wyniki badania Papp.Jedenasty miesiąc z rzędu zanotowano wzrost produkcji w polskim sektorze przemysłowym.

"W kwietniu odnotowano jedenasty miesiąc z rzędu wzrost napływu nowych zamówień do polskich przedsiębiorców. Ponadto, słabnące na początku roku tempo wzrostu przyspieszyło, osiągając silny poziom. Ilość zamówień pozostałych do realizacji powiększyła się zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym, notując znacznie silniejszy wzrost niż w miesiącu poprzednim" - napisali także analitycy ABN Amro.

Jak pokazują badania kwietniowe, pojawiła się tendencja zwyżkowa kosztów produkcji - po raz dziewiąty z rzędu odnotowano inflację kosztów, która osiągnęła 21 - miesięczny szczyt.

"Przedsiębiorstwa zgodnie informują o wzroście cen surowców oraz o wyższych cenach energii i transportu. Obecne osłabienie złotego w stosunku do euro przyczyniło się do inflacjogennej presji na towary importowane. W odpowiedzi na ostry wzrost kosztów produkcji, przedsiębiorcy podnieśli w kwietniu ceny na wyroby gotowe. Wzrost ten był najwyższy od listopada 2004 roku" - czytamy.Dziesiąty miesiąc z rzędu odnotowano wzrost zatrudnienia.

"Jednakże, zwiększanie miejsc pracy w ostatnim okresie było niewystarczające, aby sprostać zaległościom produkcyjnym w sektorze po dwumiesięcznym okresie zastoju" - czytamy w raporcie.

W kwietniu w polskich przedsiębiorstwach odnotowano spadek zakupów oraz zapasów wyrobów gotowych.

"Zastój w zapasach produkcyjnych nastąpił wraz ze spadkiem tempa wzrostu zakupów w odniesieniu do produkcji. Przedsiębiorcy informują tymczasem, że zwiększona sprzedaż była głównym czynnikiem prowadzącym do wyraźnego obniżenia poziomu zapasów wyrobów gotowych" - napisali analitycy.

Badania śledzą zmiany w wielkości produkcji, liczbie otrzymanych zamówień, poziomie zatrudnienia, zapasów oraz prędkości dostaw i dostarczają najwcześniejszych informacji na temat kondycji sektora przemysłowego.

Jeśli wyniki indeksu znajdujące się powyżej wartości 50.0 oznaczają poprawę lub wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast poniżej 50.0 oznaczają pogorszenie lub spadek.

przemysł
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)