Notowania

kłopoty gazpromu
13.09.2012 18:20

Dochodzenie ws. Gazpromu pomoże gazowi łupkowemu

- Wiele czynników przemawia na rzecz większej samowystarczalności krajów, które są postawione wobec takiej potęgi jak Gazprom - mówi Janusz Lewandowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)
Komisarz Janusz Lewandowski

Zdaniem * *komisarza Janusza Lewandowskiego * *pomimo zapowiedzi uregulowania * *wydobycia * *gazu łupkowego, nastoje w KE wobec tego surowca, którego duże zasoby może mieć Polska, są zrównoważone.

7 września został opublikowany raport przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej, który wskazuje na ryzyka dla ludzi i środowiska oraz luki w prawie UE związane z wydobyciem gazu łupkowego. Rzecznik komisarza UE ds. środowiska zapowiedział, że w 2013 r. KE może zaproponować nowe prawo środowiskowe, regulujące wydobycie w UE gazu z łupków, bo _ widać bardzo wyraźnie, że wydobycie gazu z łupków może spowodować więcej szkód środowisku niż konwencjonalne wydobycie _. Nowe regulacje mogłyby obniżyć opłacalność wydobycia.

Powstały też dwa inne, bardziej korzystne dla gazu łupkowego raporty: na zlecenie dyrekcji generalnej KE ds. energii i dyrekcji ds. klimatu.

_ - Ja bym nie przesądzał, że kondycja gazu łupkowego będzie się opierała wyłącznie na pracy jednego z pionów KE. Będziemy dbali, żeby to był bardzo wyważony osąd. Wiele czynników przemawia na rzecz większej samowystarczalności krajów, które są postawione wobec takiego dominanta, takiej potęgi jak Gazprom, który jak widać z innych działań UE, nadużywa swojej pozycji dominującej _ - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Jego zdaniem uruchomione niedawno przez KE dochodzenie ws. możliwego nadużywania dominującej pozycji rynkowej przez rosyjski koncern gazowy wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej zdecydowanie pomaga przyszłości gazu łupkowego.

_ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/99/74595.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nastraszyla;gazprom;lupkami,241,0,916977.html) *Rosjanie przyznają: Tusk nas nastraszył * Według rosyjskiej prasy polski rząd wykorzystuje argument gazu łupkowego negocjując ceny z rosyjskim koncernem. _

_ - Nastroje są wyważone i takie będą, dlatego, że ewentualne zagrożenia środowiskowe idą w parze z prawdopodobnymi, realnymi zdobyczami w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, samowystarczalności i dywersyfikacji, która też jest istotnym elementem przyszłej strategii energetycznej UE i będziemy o to dbali _ - zaznaczył.

Lewandowski przestrzegł, że nie są jeszcze przesądzone zaostrzenia wydobycia gazu łupkowego w UE. _ - O ile wiem, w październiku dojdzie do kolejnej rundy nie przesądzajmy, jaki będzie kierunek: zaostrzający, czy nie _ - powiedział komisarz i wyraził przekonanie, że Polska będzie eksploatowała gaz łupkowy.

_ - Potrzebny jest wyważony osąd przy szanowaniu generalnej zasady, że wybór strategii energetycznej jest wyborem państwa i to jest zasada, której będziemy bronili. Energy-mix jest wyborem państwa narodowego. Nam zależy, żeby energetyka stała się polityką wspólnotową, ale dobór składników strategii energetycznej powinien być wyborem narodowym i dlatego tak ważna jest praca w trójkącie: rynek energetyczny, wpływ na zmiany klimatyczne i wpływ na środowisko _ - ocenił komisarz.

Czytaj więcej na temat polityki energetycznej w Money.pl
Gazprom nie nadąża za rynkiem? Oto przyczyny Unijny komisarz Joaquin Almunia powiedział w PE, że stosowana przez Gazprom formuła cenowa w kontraktach z krajami Europy Środkowo-Wschodniej jest przestarzała i nieuzasadniona rynkowo.
Ceny gazu w Unii spadną nawet o 50 procent Dla rosyjskiego koncernu obniżka ceny gazu, choćby o jednego dolara na każdym tysiącu metrów sześciennych wyeksportowanym do Europy, oznacza spadek wpływów o ponad 150 mln dolarów w skali roku.
Mamy wydobywać gaz. A nie liczyć na Rosję - _ W 2019 r. rozpoczną się dyskusje dotyczące renegocjacji kontraktu gazowego z Gazpromem _ - zapowiada Budzanowski.
Tagi: kłopoty gazpromu, gaz łupkowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz