Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dodatkowe 200 złotych na niepełnosprawne dziecko

0
Podziel się

Premier Donald Tusk obiecał, że jest to rozpędzanie programu, który zakłada, że w ciągu pięciu lat świadczenia znacznie wrosną.

Dodatkowe 200 złotych na niepełnosprawne dziecko
(PAP/Radek Pietruszka)
bDAPqpJx

Od 1 kwietnia rodzice dzieci z niepełnosprawnościami będą otrzymywać dodatkowe 200 zł, a w ciągu pięciu lat średnia wartość świadczenia pielęgnacyjnego ma wynieść tyle, ile płaca minimalna - zakłada program, który przyjął rząd.

_ - Przyjęliśmy rządowy program wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Dzięki temu programowi od 1 kwietnia do końca tego roku osoby, które opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi, wymagającymi całodobowej opieki, uzyskają kolejne 200 zł _ - poinformował premier Donald Tusk podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Dodał, że jest to _ rozpędzanie programu _, który zakłada, że w ciągu pięciu lat osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej (1,6 tys. zł brutto). _ To przynajmniej częściowo odpowiada na potrzebę społeczną uzawodowienia w jakimś sensie opieki całodobowej nad dzieckiem niepełnosprawnym _ - mówił premier.

bDAPqpJz

_ To wymaga głębokiej korekty w całym systemie, m.in. opracowania kryteriów. Zakładamy, że wysokość płacy minimalnej to będzie średnia wysokość świadczenia, bo chcielibyśmy zbudować system, zgodnie z którym będziemy w stanie skutecznie stworzyć kryteria, które pomaga nam dać więcej pieniędzy tym, którzy są w większej potrzebie, a trochę mniej tym, których dramat jest mniejszy _ - wyjaśnił Tusk.

Zaznaczył, że system ma elastycznie odpowiadać na rzeczywiste potrzeby ludzi. Zgodnie z programem osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne (spełniające warunki zawarte w ustawie o świadczeniach pielęgnacyjnych, czyli takie, które nie podjęły lub zrezygnowały z pracy, aby opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym) otrzymają dodatkowe 200 zł miesięcznie (niezależnie od dochodu i innych świadczeń).

W praktyce (zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych) opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne (520 zł) i do końca czerwca br. dodatkowe 100 zł (co wynika z kontynuacji programu rządowego), od kwietnia będą otrzymywać dodatkowe 200 zł, czyli w sumie 820 zł. Od lipca dodatek w wysokości 100 zł nie będzie wypłacany, ale o tę kwotę zostanie powiększone świadczenie pielęgnacyjne, które wyniesie 620 zł. Do tej kwoty zostanie doliczone 200 zł, czyli łączne wsparcie nie zmieni się i nadal będzie to 820 zł.

Pomoc - 200 zł - będzie wypłacana (w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego) przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta albo inny upoważniony organ gminy. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do pomocy będzie wszczynane z urzędu, czyli zainteresowani nie będą musieli składać dodatkowych wniosków, co powinno zwiększyć dostępność pomocy. Wsparcie będzie realizowane ze środków budżetu państwa (na ten cel zostanie przeznaczone ok. 176 mln zł). Szacuje się, że z tej pomocy skorzysta ok. 95 tys. osób miesięcznie.

bDAPqpJF
Czytaj więcej w Money.pl
Guz do premiera: Więcej otwartości! _ - Nie wstydźmy się otwarcie konfrontować naszych racji przed opinią publiczną - _ przekonuje przewodniczący OPZZ, który chce ujawnienia obrad Komisji Trójstronnej.
Podatek w górę. Od dziś więcej zapłacimy za... Wchodzą w życie przepisy precyzujące, stawki podatku VAT za napoje serwowane w restauracjach i barach. Co podrożeje?
bDAPqpKa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)