Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dodatnie saldo w rozliczeniach Polski z UE wyniosło 973,2 mln euro

0
Podziel się:

Unia Europejska jest dodatnie i na koniec sierpnia wyniosło 973,2 mln euro. Saldo rozliczeń budżetu państwa było ujemne i wyniosło –563,3 mln euro ze względu na skumulowanie się wpłat składki do UE, podało Centrum Informacyjne Rządu

(CIR) w komunikacie po środowym posiedzeniu Rady Ministrów.

„Saldo bieżących rozliczeń z UE w 2005 r. jest dodatnie i wynosi na koniec kwietnia 973,2 mln EUR. Saldo rozliczeń budżetu państwa, z założenia ujemne, wynosi –563,3 mln EUR” – podano w komunikacie.

Znaczące ujemne saldo rozliczeń budżetu państwa z UE wynika przede wszystkim ze skumulowania w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. wpłat składki do budżetu UE, które osiągnęły do końca kwietnia 2005 roku wysokość 818,3 mln euro, podało CIR.

„Środki budżetu państwa stanowią wyłączne źródło finansowania składki członkowskiej Polski, natomiast w ramach transferów z UE dochodem budżetu państwa są wyłącznie wpłaty z tytułu instrumentu poprawy płynności oraz instrumentu Schengen” – głosi komunikat.

CIR podało także, że w kwietniu najważniejszym źródłem transferów były środki związane z realizacją zadań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (211,2 mln euro), w tym przede wszystkim kolejna transza refundacji wydatków (prefinansowanych z budżetu państwa) na dopłaty bezpośrednie: 193,4 mln euro.

„Z końcem kwietnia zostały zakończone wypłaty dla rolników. Jednak z uwagi na to, że refundacje dokonywane są przez UE z dwumiesięcznym opóźnieniem, transferów związanych z tą kategorią wydatków należy oczekiwać także w maju i czerwcu br.” – napisano w komunikacie.

Według opublikowanego w kwietniu raportu „Polska w Unii Europejskiej – doświadczenia pierwszego roku członkostwa”, przygotowanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE), w 2004 roku saldo w przepływach między Polską a budżetem UE wyniosło 1,55 mld euro, czyli 6,09 mld zł, na korzyść Polski, a w 2005 roku może sięgnąć 15 mld zł.

unia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)