Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Doktor Zagłada nie przewidział kryzysu. On go po prostu zgadł

0
Podziel się:

Marian Noga: Ale to, co mówię ja, też nie jest pewne.

Doktor Zagłada nie przewidział kryzysu. On go po prostu zgadł

Money.pl: Nouriel Roubini nazywany _ Doktorem Zagładą _ zapowiedział obecny kryzys i przewidział jego etapy. Teraz mówi o rozpadzie eurolandu. Widzi więcej niż inni?

Prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej: Taka teza jest bardzo płytka. Prawa ekonomiczne nie są prawami deterministycznymi. Profesor Roubini nie przewidział, tylko zgadł. Mówił o tym dużo i tak się stało. To, co mówi teraz, wcale nie musi mieć miejsca.

W ekonomii nie ma zjawisk pewnych. Prawa ekonomii to są prawa zachowania się ludzi. A ludzie zachowują się stadnie, nielogicznie i nieracjonalnie.

I ludzie są również podatni na wpływy. Pytanie więc, czy czarne scenariusze nie pogarszają sytuacji?

Wprost przeciwnie, nawet mogą mobilizować do przeciwstawienia się takiemu obrotowi spraw.

W Polce też mamy swojego Doktora Zagładę - to Krzysztof Rybiński. Jego scenariusze, wielokrotnie kreślone w rozmowach z Money.pl, też wieszczą ekonomiczny koniec świata.

Ponieważ prawa ekonomiczne są prawami statystycznymi, czyli przebadane związki zachodzą z pewnym prawdopodobieństwem. W związku z tym jest duża przestrzeń dla różnego rodzaju teorii pana profesora Roubiniego czy Rybińskiego.

To jaką dozę prawdopodobieństwa ma teoria Roubiniego? Mówi: -_ Europejczycy odcinają wsparcie finansowe dla Grecji mówiąc: nie dajemy wam pieniędzy, bo nie wdrożyliście naszych wymogów. Oznacza to de facto zmuszenie Grecji do opuszczenia strefy euro. _

Sprawdź aktualne notowania USD
Jednak dużą. Uważam, że powinien nastąpić kontrolowany upadek Grecji. Polegający na tym, że natychmiast kasuje się im połowę długów, a Grecy zaczynają od początku. Oczywiście wychodzą także ze strefy euro.

Ale nie ma - jak mówił w rozmowie z Money.pl prof. Jan Winiecki - odpowiedniej ścieżki wyjścia ze strefy euro.

Prawo by się znalazło. Grecy sfałszowali statystykę, więc nie powinni wejść do strefy euro. A prawo międzynarodowe mówi, że jeżeli ktoś zataił, zafałszował dane, które pozwalają na realizację określonego projektu, traktatu czy umowy, to z mocy prawa jego wejście jest nieważne. Czyli Grecję można by było ze strefy wykluczyć na bardzo prostej zasadzie: oni tam w ogóle nie powinni być.

Co dalej?

Grecy mają drachmę, próbują grać polityką kursową i próbują sprzedać swoje nowe obligacje. Będą wykazywać się o połowę mniejszymi długami, więc chętnych na nie znajdą. Tak wszystko zacznie się uspokajać.

Eksperci obawiają się jednak efektu domina. Jeśli Grecja padnie i wyjdzie z eurolandu, to posypią się następni.

A niby dlaczego?! Mowa jest o Irlandii, Portugalii, Hiszpanii - te kraje mają podobne problemy, ale nie są to jednoznaczne przypadki. Przykład Włochów. Mają dług w wysokości 120 procent PKB, ale są w stanie ze swoich oszczędności go spłacić w ciągu 5 miesięcy. Japonia ma z kolei dług na poziomie 200 procent PKB, a nikt nie mówi, że upadnie.

W ekonomii nic nie jest _ na pewno _ – mówił Pan na początku rozmowy. Czyli to, co Pan mówi teraz, też nie jest _ na pewno. _

Niestety też nie jest pewne.

Czyli rozmawiamy o scenariuszach, które mogą, ale nie muszą się sprawdzić?

To co ja mówię, musi być tak samo traktowane jak to, co mówi prof. Roubini czy Rybiński - to może się stać, ale nie musi. Możliwe są wszystkie scenariusze, a my powinniśmy robić wszystko w tym kierunku, żeby nie sprawdziły się te najgorsze.

To może mówmy tylko o pozytywnych możliwościach?

To jest doskonała propozycja. Dlatego staram się mówić o pozytywnych scenariuszach. W skrócie: Grecję doprowadzamy do kontrolowanego upadku, rynki się uspokajają, kraje próbują więcej produkować - mniej konsumować. Wiem, że wzrost będzie wolniejszy, ale nie będzie dalszego zadłużania, a więc rynki finansowe się uspokoją. Zmniejszy się oprocentowanie kredytów, będą więc tańsze, a to doprowadzi do pobudzenia wzrostu na nowo.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t126450.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/roubini;mozemy;miec;do;czynienia;z;rozpadem;eurolandu,12,0,922892.html) Doktor Zagłada: Zbliża się kryzys większy od minionego - _ Martwię się, że mamy do czynienia z dezintegracją, którą ostatecznie doprowadzi do rozpadu strefy euro _ - mówi Nouriel Roubini.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t157651.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protesty;w;grecji;paralizuja;prace;trojki,90,0,923226.html) Nie spotkali się z ministrem. Przez okupację Od raportu inspektorów trojki zależy przyznanie Grecji kolejnej transzy 8 mld euro pomocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fundusz;ratowania;strefy;euro;ma;byc;silniejszy,49,0,920369.html) Bilion euro na ratowanie Unii? Wzory z USA Eksperci rządowi w Berlinie szukają sposobu na powiększenie siły europejskiego funduszu stabilizacji finansowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;czuja;sie;szantazowani;i;upokorzeni,8,0,916488.html) Upokorzeni i szantażowani. Negocjują pomoc - _ Grecja nie powinna być kozłem ofiarnym kryzysu _- uważa grecki minister finansów Evangelos Wenizelos.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kotecki;wyjscie;grecji;z;euro;coraz;bardziej;realne,226,0,908002.html) Wyjście Grecji z euro coraz bardziej realne Sam ewentualny proces powinien być przeprowadzony tak, aby nie doszło do zarażenia innych krajów.
euro
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)