Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek mieszkaniowy
10.08.2013 11:22

Dołek cenowy za nami. Eksperci mówią o podwyżkach

Poprawie sytuacji na rynku nieruchomości sprzyjają rekordowo niskie stopy procentowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Donat Brykczyński/Reporter)

W lipcu indeks średnich cen transakcyjnych mieszkań wzrósł o 1,3 proc., czemu towarzyszył wzrost liczby transakcji. Od początku roku zyskał już 12,3 proc. Analiza cen pokazuje, że średnie ceny transakcyjne mieszkań w największych polskich miastach rosną.

Wskaźnik, liczony na bazie transakcji dokonywanych przez klientów Open Finance i Home Broker, w lipcu wzrósł o 1,3 proc., osiągając wartość ponad 815 pkt. Co warte odnotowania, przed miesiącem skala zwyżki sięgnęła blisko 3,7 proc., co było jak dotąd najwyższą miesięczną zmianą naszego indeksu, w jego liczącej już ponad pięć i pół roku historii.

Od początku roku indeks średnich cen transakcyjnych zyskał już zatem 12,3 proc. Co więcej, także w skali ostatnich 12 miesięcy wybił się na ponad 5-proc. plus. Do ubiegłego miesiąca wszystko to przebiegało przy względnie stabilnej liczbie transakcji, uwzględnianych przy wyliczaniu wartości indeksu. W lipcu ich liczba wzrosła jednak do ponad 2600, czyli o 9,4 proc. miesiąc do miesiąca. W porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej wciąż jest jednak nieco gorzej, a spadek liczby transakcji w skali roku wyniósł 1,9 proc.

Wśród monitorowanych przez nas miast w ostatnim roku średnie ceny transakcyjne mieszkań spadły w Olsztynie (minus 2,8 proc.), Bydgoszczy (minus 1,1 proc.) i Łodzi (minus 0,4 proc.). W pozostałych miastach zanotowaliśmy wzrost cen. Największy w Poznaniu (5,4 proc.), Krakowie (4,9 proc.) oraz Toruniu (4,6 proc).

Zmiany cen transakcyjnych metra kwadratowego w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach
Miasto Mediana cen m2 w lipcu 2013 roku Roczna zmiana ceny Miesięczna zmiana ceny
Źródło: Open Finance i Home Broker; na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów
Białystok 4022 zł 2,2% -3,7%
Bydgoszcz 3805 zł -1,1% 5,4%
Gdańsk 5195 zł 2,6% -2,0%
Kraków 6240 zł 4,9% -0,5%
Lublin 4747 zł 2,8% -1,9%
Łódź 3711 zł -0,4% -1,1%
Olsztyn 4277 zł -2,8% 0,9%
Poznań 5438 zł 5,4% -0,3%
Szczecin 4395 zł 3,3% -0,5%
Toruń 4367 zł 4,6% 1,2%
Warszawa 7118 zł 2,3% 0,6%
Wrocław 5535 zł 4,0% -0,6%

Dołek na rynku mieszkań jest za nami

Potwierdza to lipcowy odczyt indeksu średnich cen transakcyjnych mieszkań w największych polskich miastach. Od początku roku, czyli w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy, wskaźnik notował wzrosty sześciokrotnie, w sumie zyskując ponad 12 proc. Na dodatek w lipcu wyraźnie wzrosła też liczba transakcji uwzględnionych przy wyliczaniu indeksu, która do tej pory utrzymywała się na w miarę stabilnym poziomie.

Poprawie sytuacji na rynku nieruchomości sprzyjają rekordowo niskie stopy procentowe. Z jednej strony przekładają się na mniejsze koszty kredytu, choć w ograniczonym stopniu, bo istotnym elementem składowym oprocentowania są marże banków, a te do najniższych w historii nie należą. Drugi kwartał - wbrew oczekiwaniom wielu bankowców - przyniósł wyraźną poprawę pod względem liczby i wartości udzielonych kredytów. Z drugiej strony niskie stopy wpływają na obniżkę oprocentowania lokat bankowych czy obligacji skarbowych, co sprawia, że rynek nieruchomości stał się atrakcyjny dla tych, którzy poszukują względnie bezpiecznej i dochodowej lokaty dla oszczędności.

Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny

Jakiej kwoty kredytu potrzebujesz? ZOBACZ OFERTY; )

Czytaj więcej w Money.pl
Ostrzegają przed mieszkaniami na papierze Aż co czwarte oferowane klientom mieszkanie, to jedynie wizualizacja.
Żona nie może kupić mieszkania od męża Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczy kobiety, która odziedziczone mieszkanie chciała sprzedać nie płacąc podatku.
Tych mieszkań jest najwięcej na rynku Analitycy przeanalizowali ofertę mieszkaniową deweloperów pod względem liczby pokoi w poszczególnych mieszkaniach w pięciu miastach w kraju.
Tagi: rynek mieszkaniowy, mieszkanie, wiadomości, poradniki i raporty, wiadmomości, kraj, gospodarka, raporty, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, nieruchomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz