Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dolny Śląsk wyda 35 mln zł na walkę ze smogiem

0
Podziel się:

Dzięki podjętym działaniom ma obniżyć się poziom dwutlenku węgla w powietrzu.

Dolny Śląsk wyda 35 mln zł na walkę ze smogiem
(Vickifrance/Dreamstime)

Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Szczawno Zdrój i Nowa Ruda dostaną ponad 35 mln zł z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na inwestycje, dzięki którym ma spaść w powietrzu ilość CO2 i szkodliwych pyłów.

Na Dolnym Śląsku mimo proekologicznych inwestycji nadal występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych związków w powietrzu. Dużym problemem jest emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych i domowych pieców. Sytuację ma poprawić program _ KAWKA _, finansowany przez fundusze ochrony środowiska.

Jak powiedział prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Marek Mielczarek, w wyniku realizacji programu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla o 4,8 tys. ton w ciągu roku. _ - Do powietrza, którym oddychają mieszkańcy dolnośląskich miast trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 i PM2,5. Ich emisja zmniejszy się w sumie o blisko 60 ton w ciągu roku _ - zapowiedział.

Pieniądze w ramach programu _ KAWKA _ zostaną m.in. przeznaczone na: ocieplanie budynków, wymianę stolarki okiennej w budynkach wielorodzinnych, budowę sieci ciepłowniczych, wymianę kotłów węglowych na gazowe oraz montaż instalacji solarnych.

Łączna wartość przedsięwzięć zgłoszonych do dofinansowania wynosi ponad 41,4 mln zł, natomiast wnioskowana wysokość wsparcia z funduszy ochrony środowiska to 35,7 mln zł.

_ - Wysokość dofinansowania może wynieść nawet 90 procent kosztów kwalifikowanych, z czego do 45 procent to pieniądze w formie bezzwrotnej dotacji ze środków NFOŚiGW, a 15 proc. ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu. Natomiast do 30 procent może wynieść pożyczka ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu _ - twierdzi Mielczarek.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)