Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk odwiedził klinikę Budzik dla dzieci w śpiączce

0
Podziel się:

Donald Tusk odwiedził dziś pierwszą w Polsce klinikę Budzik - dla dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Donald Tusk odwiedził klinikę Budzik dla dzieci w śpiączce
(PAP/Jakub Kamiński)

Premier Donald Tusk, na zaproszenie fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?, odwiedził dziś pierwszą w Polsce klinikę Budzik - dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Powiedział, że będzie starał się uruchamiać dobrą wolę i energię ludzi, instytucji, by chronić tego typu miejsca.

Premier podkreślał unikatowy charakter placówki. _ Takiego drugiego miejsca w Polsce nie ma. Powstało dzięki osobistej energii pani Ewy, lekarzy i rehabilitantów, którzy tu pracują i tych, którzy dawali swój grosz _ - mówił. Zaznaczył, że to determinacja tych osób i nowoczesna medycyna powoduje, że można doprowadzić do wybudzenia dzieci i że mają one szanse na wyleczenie. _ Efekty pokazują, że tej nadziei może być więcej _ - powiedział Tusk.

_ Będę starał się także uruchamiać energię i dobrą wolę innych ludzi i instytucji. Budzik powinien być takim dobrym wzorcem dla wszystkich. Wierzę w to, że dobra wola, energia, determinacja plus nowoczesność plus trochę środków, także zorganizowanych przez samych zainteresowanych, to może przynieść cudowne efekty - mówił premier. - Domyślam się, że dla rodziców dzieci wybudzonych to jest cud, ale cud, który dzieje się za pomocą wysiłku ludzi (...). Będziemy starali się pamiętać, że takie miejsca warto chronić _.

Budzik działa w warszawskim Międzylesiu przy Klinice Neurorehabilitacji Centrum Zdrowia Dziecka. Klinikę otwarto w grudniu ubiegłego roku, a od lipca 2013 otrzymała ona kontrakt z NFZ.

Ostatnio pojawiły się informacje, że klinika ma poważne problemy finansowe. Jej dyrektor Andrzej Lach apelował do NFZ o podwyższenie wyceny świadczeń, ponieważ - jak mówił - poziom finansowania z Funduszu nie wystarcza na utrzymanie placówki. Podkreślał, że warto utrzymać jej funkcjonowanie, ponieważ w ciągu czterech pierwszych miesięcy udało się doprowadzić do wybudzenia czwórki pacjentów.

Dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ Adam Twarowski podpisał wczoraj aneks do umowy z kliniką Budzik. W aneksie uwzględniono apel i podwyższono wycenę świadczeń.

Ewa Błaszczyk rozpoczęła starania o budowę placówki po dramatycznym zdarzeniu; w maju 2000 r. jej córka zapadła w śpiączkę, po tym jak zakrztusiła się tabletką. Błaszczyk powołała fundację Akogo? działającą na rzecz dzieci w śpiączce; w efekcie jej działań powstała klinika.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)