Notowania

donald tusk
04.07.2013 16:40

Donald Tusk rozmawiał z premier Tajlandii o współpracy gospodarczej

Polska gospodarka jest potencjalnie bardzo ważnym partnerem dla Tajlandii. W chwili obecnej Polska jest naszym drugim największym partnerem w Europie centralnej, jeśli chodzi o handel i rynek turystyczny- mówiła premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Współpraca gospodarcza w dziedzinie rolnictwa, turystyki, energetyki i obronności zdominowała spotkanie premiera Donalda Tuska z premier Królestwa Tajlandii Yingluck Shinawatrą. Szefowie rządów zapowiedzieli zwiększenie wymiany handlowej i współpracy regionalnej.

Była to pierwsza wizyta tajlandzkiego polityka tak wysokiego szczebla w historii wzajemnych stosunków. Pani premier podczas wizyty w Polsce towarzyszyli też wicepremier i ministrowie spraw zagranicznych, rolnictwa i przemysłu.

Tusk na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że spotkanie w Warszawie potwierdziło znakomite relacje między Tajlandią a Polską. - _ Rozumiemy się bardzo dobrze m.in. dlatego, że zarówno Tajlandia w regionie Azji Południowo-Wschodniej, jak i Polska w Europie, są symbolami sukcesu i stabilności, co bardzo ułatwia dialog między państwami _ - zauważył szef polskiego rządu.

Podkreślił, że Tajlandia w czasach globalnego kryzysu osiąga imponujące wskaźniki wzrostu, a Polska cieszy się bardzo dobrą reputacją w tamtym regionie.

_ - Tajlandia pod przywództwem pani premier dla tego regionu może być miejscem kluczowym. Zarówno Polska jak i Tajlandia ma ambicje być takim "hubem" w wielu wymiarach. Jestem przekonany, że obecność pani premier pozwoli nam te ambicje tajlandzkie i polskie zrealizować szybciej niż do tej pory sądziliśmy _ - powiedział Tusk.

Poinformował też, że podczas wizyty został ustanowiony mechanizm tzw. dialogu strategicznego. _ - To jeden z najwyższych standardów relacji bilateralnych _ - zauważył Tusk.

Jak mówił, nie chodzi wyłącznie o _ symbolikę polityczną _. _ - Możemy skutecznie działać przede wszystkim na rzecz współpracy handlowej, inwestycyjnej. Rozmawialiśmy o możliwościach współpracy w dziedzinie rolnictwa, turystyki, energetyki i współpracy obronnej. Będziemy działać wspólnie z panią premier na rzecz wyraźnie większej i zrównoważonej wymiany handlowej _ - powiedział Tusk.

Jak dodał, rozmowa z premier Tajlandii dotyczyła także relacji na szczeblu lokalnym i regionalnym. _ - Będziemy wraz z panią premier patronować działaniom, które wzmocnią relacje pomiędzy państwami, rządami, przedsiębiorstwami i ludźmi _ - podkreślił szef polskiego rządu.

W jego ocenie, bardzo duże zainteresowanie polskich firm udziałem Forum Biznesowym Polska-Tajlandia, które odbędzie się w Warszawie, świadczy o tym, że _ potencjalnie wymiana handlowa może być zdecydowanie większa niż do tej pory _.

Jak stwierdził, tej silniejszej współpracy służą podpisane porozumienia dwustronne o współpracy gospodarczej, w dziedzinie rolnictwa oraz dotyczące dialogu strategicznego.

_ - Jestem przekonany, że podpisane dzisiaj porozumienia, jak i te następne spotkania potwierdzą naszą przyjaźń i wolę, jak najlepszej współpracy. Proszę powiedzieć wszystkim swoim rodakom, że będą zawsze tu w Warszawie i w Polsce witani, jak przyjaciele _ - powiedział Tusk.

Także premier Królestwa Tajlandia podkreśliła, że liczy na silniejszą współpracę i na większe zbliżenie zwłaszcza gospodarcze między Polską a Tajlandią.

_ - Polska gospodarka jest potencjalnie bardzo ważnym partnerem dla Tajlandii. W chwili obecnej Polska jest naszym drugim największym partnerem w Europie centralnej, jeśli chodzi o handel i rynek turystyczny. Warto jest współpracować też w innych obszarach, takich jak obszar energetyczny czy żywnościowy _ - przekonywała.

Zaznaczyła, że Tajlandia postrzega Polskę jako ważny szlak transportowy między Azją a Europą. Jak oświadczyła, Tajlandia chce zwiększyć wymianę handlową z krajami UE, w tym z Polską. - _ Będziemy chcieli zwiększyć naszą wymianę handlową z Europą do 1 mld dolarów w ciągu kolejnych pięciu lat _ - poinformowała Shinawatra. Jak dodała, jej rząd jest przekonany, że warto zwiększyć współpracę gospodarczą m.in. w dziedzinie energetyki, spożywczej.

Premier Tajlandii zwróciła się do Polski o wsparcie w negocjacjach ws. umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Tajlandią. _ - Mamy nadzieję, że zakończą się one pomyślnie w przyszłym roku _ - powiedziała Shinawatra.

Podkreśliła także, że Polska i Tajlandia wzajemnie wspierają się w zabiegach o przyznanie obu krajom miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2017-2018 i 2018-2019.

Premier Tajlandii w czwartek weźmie także udział w uroczystym otwarciu Forum Biznesowego Polska-Tajlandia, z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu tajlandzkich firm oraz najważniejszych osób ze strony administracji Tajlandii. Organizatorzy forum - Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych - liczy na obecność polskich firm m.in.: z sektora spożywczego, motoryzacyjnego, energetycznego, budowlanego, turystycznego oraz przedstawicieli regionów polskich.

Tajlandia to największy partner handlowy Polski w Azji Południowo-Wschodniej. Nasza wymiana to ponad miliard dolarów, choć w 2012 r. była o ponad 8 proc. niższa niż rok wcześniej.

Polsko-tajlandzka współpraca gospodarcza ogranicza się w dużej mierze do wymiany handlowej, poziom wzajemnych inwestycji jest niski. Okazją do omówienia możliwości zwiększenia współpracy inwestycyjnej było spotkanie Tuska i tajlandzkiej premier w listopadzie 2012 r. przy okazji szczytu Azja-Europa (ASEM) w Laosie. Shinawatra zaprosiła wtedy Tuska do złożenia wizyty w Tajlandii.

Tajlandia, państwo leżące w południowo-wschodniej Azji, rozwija się bardzo dynamicznie. Wzrost PKB w 2012 r. wyniósł ponad 6 proc., prognozy na ten rok mówią o 4,5 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk spotkał się z premierem Tajlandii Oprócz wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Tajlandii premier towarzyszą ministrowie rolnictwa oraz przemysłu.
Ministrowie szykują cięcia. Premier ujawnia - _ Ministerstwa szukają oszczędności, a w przyszłym tygodniu powinien być gotowy komunikat w sprawie nowelizacji budżetu na 2013 r. _ - poinformował premier Donald Tusk.
Podłożyli 60-kilogramową bombę. Gdzie? W Tajlandii wskutek wybuchu rannych zostało dwóch żołnierzy i dwie osoby jadące na motocyklu, tuż za ciężarówką, którą podróżowali wojskowi.
Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz