Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk szefem Rady Europejskiej. CBOS: Więcej zadowolonych

0
Podziel się:

Z najnowszego sondażu wynika, że co trzeci obywatel sądzi, iż sytuacja naszego kraju zmierza w dobrym kierunku.

Donald Tusk szefem Rady Europejskiej. CBOS: Więcej zadowolonych
(PAP/Leszek Szymański)

Wrzesień przyniósł znaczącą poprawę nastrojów społecznych - wynika z nowego sondażu. O 12 punktów (z 21 do 33 proc.) wzrosła grupa zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju, w podobnym stopniu ubyło ocen negatywnych (z 62 do 49 proc.). 18 proc. ankietowanych nie miało zdania.

_ - Oceny ogólnej sytuacji w kraju oraz sytuacji politycznej i gospodarczej, choć nadal krytyczne, należą do najlepszych spośród zarejestrowanych w ostatnim roku _ - tak CBOS komentuje sondaż poświęcony nastrojom społecznym po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

Dodano, że wydarzenia polityczne ostatnich tygodni - wybór Tuska, dymisja gabinetu, tworzenie nowego rządu i zapowiedź zmiany przewodniczącego PO - nie pozostały bez wpływu na nastroje społeczne. Wpłynęły one na wzrost nadziei na pewne pozytywne polityczne przetasowania - ocenia CBOS. Podkreślono, że w ocenie sytuacji w kraju niezmiennie dominuje jednak krytycyzm.

Od sierpnia zmniejszył się odsetek respondentów źle oceniających sytuację polityczną w Polsce (spadek o 11 punktów - do 40 proc.). Wzrosła liczba ocen pozytywnych (z 7 do 14 proc.) oraz przeciętnych (z 35 do 40 proc.).

Nieco bardziej optymistyczne niż w sierpniu są też prognozy sytuacji politycznej. 19 proc. badanych (spadek o 4 punkty) przewiduje pogorszenie jakości życia politycznego, a 13 proc. (wzrost o 4 punkty) liczy na jej poprawę. 58 proc. nie spodziewa się żadnych zmian.

Znacząco ubyło również krytycznych ocen sytuacji gospodarczej (z 40 proc. do 33 proc.). Wzrosła liczba tych, którzy postrzegają ją jako dobrą (z 21 do 24 proc.).

We wrześniu odnotowano też wzrost optymizmu co do warunków materialnych gospodarstw domowych. Odsetek ankietowanych liczących na poprawę wzrósł o 5 punktów procentowych (do 19 proc.); nie zmieniła się liczba tych, którzy obawiają się pogorszenia (13 proc.). 68 proc. (spadek o 4 punkty) uważa, że w najbliższym roku ich status materialny nie zmieni się.

Nieco większe niż w sierpniu jest poczucie zagrożenia bezrobociem. 35 proc. ankietowanych obawia się utraty pracy; 63 proc. ocenia swą sytuację zawodową jako stabilną.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 11-17 września na 946-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Odejście Tuska osłabi PO, ale nie działanie rządu Sprawdź, co o poważnych przetasowaniach w Platformie myślą przepytani przez CBOS Polacy.
Bieńkowska ocenia rząd Kopacz. I radzi... Odchodząca minister przedstawiła też kilka rad dla nowej szefowej _ najlepiej działającego resortu _.
Niemieckie media krytycznie oceniają Kopacz Frankfurter Allgemeine Zeitung zwrócił szczególną uwagę na wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego na temat euro.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)