Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Donald Tusk zaprzecza pogłoskom o możliwym rozłamie w Platformie Obywatelskiej.

0
0
0
Podziel się
Donald Tusk zaprzecza pogłoskom o możliwym rozłamie w Platformie Obywatelskiej.
bCPGaqth

Money.pl: Jakie motywy kierowały władzami PO przy podejmowaniu decyzji o nie popieraniu rządu Kazimierza Marcinkiewicz?

Donald Tusk: Nikt nie miał wątpliwości, że PiS jest odpowiedzialne za to, że koalicja PO i PiS nie doszła do skutku. Nikt także nie kwestionuje w PO, że dzisiaj decyzją Jarosława Kaczyńskiego i PiS-u mamy do czynienia z inną koalicją. W sytuacji, której rząd będzie oparty na porozumieniu z Samoobroną, LPR i PSL – miejsce Platformy jest w opozycji.

Money.pl: Czy Platforma może być realną, twardą opozycją?

D.T.: Na pewno będzie nam trudniej niż wtedy, kiedy Polską rządził Leszek Miller. Trudno będzie być opozycją wobec partii, z którą nie tylko umawialiśmy się na wspólne rządzenie, ale wśród której mamy również wielu bliskich partnerów w wielu ważnych sprawach. Z całą pewnością jest wielkim wyzwaniem budować skuteczną i mądrą, nie awanturniczą opozycję w sytuacji w której potencjalny partner objął władzę i kieruję nią przeciwko nam.

bCPGaqtj

Money.pl: Czy są jeszcze jakieś możliwość ratowania wspólnego rządu, jakieś warunki, które moglibyście postawić PiS, aby koalicja jednak powstała?

D.T.: Nie będę proponował stawiania warunków PiS, bo one były dość czytelne. W ostatnich dniach wielokrotnie powtarzałem, że tylko jedna decyzja wystarczy, aby poważnie porozmawiać o wspólnym rządzie – to jest decyzja zrywająca tą taktyczną koalicję PiS-u i Samoobrony. To nie jest warunek polityczny, ale oczywista rzecz, że dobry mocny rząd może być zbudowany w oparciu o Platformę i PiS. Niestety dzisiaj wybór jest taki, że Jarosław Kaczyński zdecydował się budować słaby rząd oparty o Samoobronę i PSL.

Money.pl: Rozmawiał Pan z Janem Rokitą na temat jego artykułu, w którym nawoływał do budowania koalicji z PiS?

*D.T.: *Przeczytałem ten artykuł, który jest świetny. Dużo gorszy jest wstępniak redakcyjny o tym artykule. Natomiast podpisuję się pod każdym zdaniem tego artykułu.

Money.pl: Czy PO grozi rozłam?

*D.T.: *Jeszcze nigdy nie byliśmy tak zgodni jak teraz.

Notowała Donata Wancel

bCPGaqtK
po
tusk
wiadomości
wywiad
Źródło:
money.pl
0
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(0)