Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk zwoła Komitet Stabilności Finansowej

0
Podziel się:

Państwo powinno skuteczniej uprzedzać obywateli przed ryzykownymi przedsięwzięciami finansowymi - mówił premier na konferencji.

Donald Tusk zwoła Komitet Stabilności Finansowej
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Państwo powinno skuteczniej uprzedzać obywateli przed ryzykownymi przedsięwzięciami finansowymi - mówi premier Donald Tusk. Szef rządu przerwał milczenie w sprawie OLT Express i Amber Gold.

Podczas konferencji zapowiedział podjęcie działań, które w przyszłości pozwolą zabezpieczyć Polaków przed kłopotami, w jakie popadli klienci Amber Gold.

W najbliższy czwartek ma się spotkać Komitet Stabilności Finansowej. W posiedzeniu wezmą udział między innymi przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego, minister sprawiedliwości i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak powiedział premier, Komitet ma wypracować mechanizmy przeciwdziałania oszustwom na początkowym etapie.

- _ Nie ulega też wątpliwości, że niektóre służby państwowe, na przykład w opinii ministra sprawiedliwości kurator sądowy, który zajmował się sprawą właściciela Amber Goldu w związku z poprzednimi wyrokami, co najmniej nie dopełniły swoich obowiązków. Pozostaje do wyjaśnienia dość pasywna rola niektórych prokuratorów i sędziów, wtedy, kiedy udowodniano działania niezgodne z prawem _ - mówił premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:

Premier podkreślił, że chodzi przede wszystkim o informowanie obywateli o ryzyku, jakie niesie inwestowanie w firmach parabankowych. Szef rządu zapewnił, że nie chodzi o likwidowanie tego typu instytucji.

-_ Ja sobie zdaję sprawę, że do ludzi dociera z lepszym skutkiem reklama dostępna w mediach, niż rekomendacje i instrukcje KNF. Musimy się zastanowić, co zrobić, by ostrzeżenia, do których formułowania powołane są pewne instytucje państwowe, żeby one lepiej docierały do ludzi. Obawiam się, że bez pomocy mediów tutaj wiele nie zdziałamy _ - mówił premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:

Szef rządu dodał, że warto by było umówić się co do nieformalnego paktu społecznego.

- _ Jeśli istnieje podejrzenie, że lokaty ludzi podlegają jakiemuś dużemu ryzyku, to z całą pewnością, oprócz urzędowego powiadamiania przez odpowiednie instytucje, prokuratury, ABW, KNF, warto byłoby zastanowić się, jak uruchomić prawdziwy obieg informacji, czyli media. Jak skłonić je do współpracy w tej kwestii, czyli ostrzegali ludzi przed takimi lokatami, a nie nakłaniali, by ludzie brnęli w nie dalej _- mówił premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:

Premier odniósł się także do pracy swojego syna Michała dla OLT Express, a pośrednio - dla spółki Amber Gold. Szef rządu mówił, że nie może tu być mowy o nepotyzmie, zapewniał, iż jego syn jest człowiekiem uczciwym i szczerym, a kłopoty, w jakie wpadł, wynikają między innymi z tego, że wybrał drogę samodzielną.

Czytaj więcej w Money.pl
_ To była łzawa historia o dzieciach _. Premier... Premier Donald Tusk chce za wszelką cenę chronić syna - ocenił poseł PiS Marcin Mastalerek.
SLD chce komisji śledczej w sprawie OLT Taka komisja mogłaby pomóc rządowi przy sprawdzeniu jak działała prokuratura w sprawie firmy Marcina Plichty - uważa Leszek Miller, szef partii.
Wracają pytania o rolę syna Donalda Tuska PiS ponawia pytania do premiera w sprawie powiązań jego syna Michała Tuska z firmami Marcina Plichty - OLT Express i Amber Gold.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)