Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Dopalacze popularne jak inne narkotyki"

0
Podziel się

Jak ocenia dyrektor Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński, ich popularność jest podobna jak innych substancji odurzających, poza marihuaną.

"Dopalacze popularne jak inne narkotyki"
(Reporter Poland)
bEhgyXcR

Dopalacze nie są już czymś wyjątkowym na rynku narkotyków wśród młodych ludzi, tak jak parę lat temu - ocenia dyrektor Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński. Ich popularność jest podobna jak innych substancji odurzających, poza marihuaną.

Dopalacze, które masowo pojawiły się na rynku przed kilkoma laty, sprzedawano w specjalnych sklepach, korzystając z luk w prawie. W listopadzie 2010 r. Sejm uchwalił ustawę, która zdelegalizowała ich sprzedaż w Polsce. Obecnie przygotowywana jest nowelizacja rozszerzająca zakaz o nowe substancje.

_ - W porównaniu z innymi narkotykami i substancjami uzależniającymi obecnymi na czarnym rynku, dopalacze nie są niczym nadzwyczajnym - są rozpowszechnione na takim samym poziomie jak większość, poza marihuaną i haszyszem, które dominują _ - powiedział Jabłoński. W porównaniu z popularnością marihuany można mówić o niskim odsetku osób używających dopalaczy, ale podobnym do grupy stosujących leki w sposób nieuprawniony, zażywających substancje wziewne czy ecstasy - podał.

bEhgyXcT

Z prezentowanych przez Jabłońskiego badań ankietowych CBOS wynika, że w 2013 r. 5,2 proc. osób odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy kiedykolwiek używało dopalaczy, a w badaniu trzy lata wcześniej - dwa razy więcej (11,4 proc.).

Natomiast 2 proc. odpowiedziało pozytywnie w 2013 r. na pytanie o używanie dopalaczy 12 miesięcy przed badaniem (7,2 proc. w 2010 r.) a w ciągu ostatnich 30 dni - 1 proc. (1,1 proc. w 2010 r.).

Krajowy konsultant do spraw toksykologii Piotr Burda powiedział, że w 2013 r. do ośrodka kontroli zatruć zgłoszono ok. 1050 przypadków zatruć wynikających ze stosowania dopalaczy. _ W tej liczbie zgłoszono trzy zgony, z czego przy dwóch przypadkach potwierdzono, że były związane z zatruciem dopalaczami _ - podał.

Lekarz zaznaczył, że dane nie dotyczą jedynie dzieci i młodzieży, ale wszystkich pacjentów, niezależnie od wieku. W ocenie Burdy skala zgłoszeń zatruć wynikających z użycia innych narkotyków, lub leków, jest porównywalna ze zgłoszeniami dotyczącymi dopalaczy.

bEhgyXcZ

W ocenie szefa biura ds. przeciwdziałania narkomanii błędem w 2010 r. było, że do ustawy przeciw dopalaczom wpisano wiele roślin, a nie uzależniające sztuczne kananibole, którymi te rośliny natryskiwano. _ Nic złego się z powodu wpisania tych roślin nie stało, ale nie było to do końca racjonalne - to te substancje trzeba przede wszystkim delegalizować _ - mówił.

Podkreślił, że trwają prace nad nowelizacją ustawy zakazującej dopalaczy. _ Jest przygotowana nowelizacja zakazująca ok. 80 nowych substancji - a nie roślin, które zidentyfikowano w Polsce, Europie i na świecie, i zakwalifikowano do nowych substancji psychoaktywnych - dopalaczy _ - powiedział Jabłoński.

Czytaj więcej w Money.pl
Aresztowani za handel dopalaczami Policjanci ze Skwierzyny (Lubuskie) zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 23 i 50 lat podejrzanych o handel dopalaczami. Dzisiaj obaj zostali tymczasowo aresztowani.
Bruksela wypowiada wojnę dopalaczom Nowe substancje psychoaktywne stanowią coraz większy problem, w latach 2009-2012 ich liczba w Unii potroiła się.
bEhgyXdu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)