Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dopłaty dla rolników
07.05.2013 13:01

Dopłaty bezpośrednie. ARiMR: Pozostało kilka dni na złożenie wniosku

15 maja upływa termin złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie. Dotychczas wnioski takie dostarczyło Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ponad 580 tys. rolników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Maliszewski/Reporter)

15 maja upływa termin złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie. Dotychczas wnioski takie dostarczyło Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ponad 580 tys. rolników. Na tegoroczne dopłaty jest około 3,5 mld euro.

Od początku naboru, czyli od 15 marca br. do biur powiatowych ARiMR rolnicy złożyli 584 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jednocześnie ok. 318 tys. rolników ubiega się o dopłaty z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach (tzw. ONW), a 32,5 tys. - o przyznanie im na kolejny rok dopłat z programów rolnośrodowiskowych. Blisko 5,7 tys. osób stara się o takie wsparcie po raz pierwszy.

Kto nie zdąży dostarczyć do Agencji swojego wniosku do 15 maja, musi liczyć się z tym, że otrzyma mniejsze dopłaty. Jeżeli taki wniosek wpłynie po 15 maja, ale nie później niż do 10 czerwca 2013 roku, za każdy dzień roboczy opóźnienia odliczane będzie 1 proc. płatności. Natomiast bez żadnych konsekwencji finansowych można dokonać do końca maja zmian we wnioskach.

W tym roku nie ma zmian w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich. Jak co roku, Agencja wysłała do rolników, którzy korzystali z dopłat w ubiegłym roku, tzw. wnioski spersonalizowane, które są wypełnione przez Agencję na podstawie posiadanych informacji. Jeżeli w gospodarstwie nic się nie zmieniło, rolnik musi jedynie wniosek podpisać, wypełnić załączniki graficzne dotyczące upraw na użytkowanych rolniczo działkach i dostarczyć do Agencji.

ARiMR przypomniana, że wniosków nie trzeba składać do Agencji w formie papierowej. Można je przekazać przez internet. Aby uzyskać taką możliwość, trzeba wcześniej wystąpić do właściwego biura powiatowego ARiMR o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej Agencji. Osoba, która ma już dostęp do systemu, może również dokonywać zmian w rejestrze zwierząt gospodarskich. Login i kod dostępu do systemu nadawany jest bezterminowo.

Jak podkreślił Paweł Wojcieszak z biura Komunikacji Społecznej ARiMR, rolnicy są coraz bardziej zainteresowani możliwością dostarczenia wniosków przez internet. Jednak z badań przeprowadzanych przez Agencję wynika, że bardzo sobie cenią kontakt osobisty z pracownikami biur powiatowych, nawet jeżeli muszą stać w kolejce, by dostarczyć dokument.

Agencja kończy wypłacanie dopłat bezpośrednich za 2012 r. Wnioski o dopłaty bezpośrednie za ub.r. złożyło ok. 1,36 miliona rolników. Od rozpoczęcia realizacji dopłat bezpośrednich za 2012 r. (czyli od 3 grudnia ub.r.) do końca kwietnia br. ARiMR wypłaciła ponad 12,6 mld zł ponad 1,3 mln rolników. Na całkowite zakończenie wypłat ARiMR ma czas do końca czerwca.

Czytaj więcej w Money.pl
Do podziału jest 3,5 mld euro. Sprawdź dla kogo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje je od połowy marca.
Zaskakująca decyzja UE. Chcą ciąć dopłaty Komisja Europejska ujawniła, o ile chce zredukować wypłaty. Cięcia dotkną tysięcy polskich gospodarstw.
Rząd będzie mógł dopłacić do dopłat Takie stanowisko wypracowali unijni ministrowie.
Tagi: dopłaty dla rolników, arimr, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz