Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dopłaty bezpośrednie dla rolników - do końca 2013 r

Dopłaty bezpośrednie dla rolników - do końca 2013 r

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Rada ministrów ds. rolnictwa Unii Europejskiej przedłużyła do końca 2013 roku uproszczony system dopłat bezpośrednich dla polskich rolników - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Polska mogła stosować uproszczony system dopłat bezpośrednich przez pierwsze trzy lata od daty akcesji z możliwością przedłużenia o dwa kolejne czyli do końca 2008 r. - Dyskusja o przedłużeniu tego terminu jest nadal otwarta - powiedział Sawicki na konferencji prasowej.Na szczycie w Kopenhadze w grudniu 2002 roku Polska zgodziła się na stopniowe zwiększanie dopłat z 25 proc. w pierwszym roku obecności Polski w UE do 100 proc. w roku 2013. Polska chce wykorzystać trwającą dyskusję o przeglądzie wspólnej polityki rolnej, by zrewidować ten kalendarz.

Minister poinformował, że w przyszłym roku polscy rolnicy będą mogli wyprodukować prawie 190 tys. dodatkowych ton mleka. Z rezerwą z zeszłego roku włącznie, w roku 2008/09 będzie to dodatkowo ponad 350 tys. ton.

Oznacza to, że Polscy rolnicy będą mogli produkować od kwietnia w sumie 9,568 mln ton mleka rocznie. Zgoda ministrów rolnictwa krajów UE na zwiększenie produkcji ma być krokiem ku zapowiadanemu przez KE całkowitemu zniesieniu kwotowania produkcji mleka z końcem marca 2015 roku.

Dodał, że w poniedziałek Niemcy i Austria głosowały przeciwko; od głosowania wstrzymała się Francja, gdzie rolnicy obawiają się, że wzrost produkcji mleka doprowadzi do spadku jego ceny.

Sawicki dodał, że KE utrzymała dopłaty do przechowywania i eksportu wieprzowiny, ale nadal nie zgadza się na finansowanie interwencyjnego skupu tego mięsa. - KE pozostaje na stanowisku, że podtrzymuje dotychczasowy poziom wsparcia tego rynku - powiedział.

Minister podkreślił, że KE poważnie podchodzi do spraw związanych z energią odnawialną. KE rozważa wsparcie finansowe budowy instalacji do biodegradacji produktów ubocznych z produkcji rolniczej a także - utrzymanie płatności do roślin energetycznych - powiedział.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke powiedział na konferencji, że w resorcie rolnictwa trwają prace nad ustawami związanymi z rybołówstwem. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o uporządkowanie rybołówstwa bałtyckiego i przetwórstwa ryb.

- Trwają prace nad ustawą o rynku rybnym. To niezwykle ważna ustawa, bo rynek ten nie funkcjonuje w Polsce zbyt dobrze. Chodzi o to, aby powstały centra sprzedaży ryb i aukcje rybne - powiedział Plocke.

Dodał, że departament rybołówstwa w resorcie dopracowuje unijny Sektorowy Programu Operacyjny dla Rybołówstwa na lata 2007-2013. Wartość tego programu to 650 mln euro.

Pod koniec ubiegłego roku KE zwróciła do poprawienia przygotowany przez Polskę program dla rybołówstwa. - Trwają ostateczne ustalenia, żeby program rzeczywiście miał jak najlepsze referencje - dodał.

Wyjaśnił, że KE miała zastrzeżenia do dwóch punktów programu - pierwszy dotyczący zwiększenia systemu kontroli nad rybołówstwem bałtyckim, a drugi dotyczył analizy nakładów połowowych zasobów żywych w Bałtyku.

- Nasz program ma szansę uzyskać pozytywną akceptację ze strony KE, natomiast jego uruchomienie nastąpi prawdopodobnie w III kwartale 2008 r. - powiedział Plocke.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
marek87
83.21.209.* 2012-12-13 12:24
To jest jakaś paranoja!! właśnie otrzymałem decyzje o dopłatach i po porównaniu zeszłorocznych i tedorocznych wuszło mi że otrzymam o 11tys zł mniej... jeden wniosek - ZŁODZIEJE SĄ WSZĘDZIE!!!
Pawęł002
79.185.249.* 2011-10-07 20:38
Zobaczycie po 2013 co sie stanie, wszelkie grupy producenckie i wszystko inne padnie. Unia dobierze się do wszystkiego i rozgrabi. Piszę tak dlatego, że prócz dopłat np. grupy zadłużyły się po to, by stawiać wielkie sortownie itp.
KasiaStrz
80.54.54.* 2008-06-25 14:01
Tu jest wszystko o dopłatach www.funduszeue.info/