Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopłaty dla rolników cieszą się mniejszym zainteresowaniem

0
Podziel się:

26,7 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie wpłynęło do 15 maja do opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To o prawie tysiąc mniej, niż przed rokiem.

Dopłaty dla rolników cieszą się mniejszym zainteresowaniem
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

26,7 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie wpłynęło do 15 maja do opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To o prawie tysiąc mniej, niż przed rokiem. Termin dodatkowy składania wniosków minie 11 czerwca.

Kierownik biura działań społecznych i środowiskowych oraz płatności bezpośrednich w opolskim oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Maciej Buczek przekazał PAP, że ogółem do wtorku do godz. 22 złożono 26 723 wnioski. W ubiegłym roku do ARiMR wpłynęło w sumie 27 646 wniosków, czyli o prawie tysiąc więcej niż obecnie. W tegorocznym naborze, który zaczął się 15 marca, najwięcej wniosków w województwie spłynęło z powiatu oleskiego (4242), a najmniej z powiatu krapkowickiego (1309).

_ - Czekamy jeszcze na te wnioski, które zostały przesłane pocztą oraz na rolników, którzy złożą je w terminie dodatkowym, czyli do 11 czerwca _ - powiedział Buczek. Dodał jednak, że ogólna liczba wniosków w tym roku może być mniejsza niż przed rokiem, bo jest tendencja do konsolidowania gospodarstw rolnych.

Potwierdza to prezes Opolskiej Izby Rolniczej Herbert Czaja. _ - Jeszcze dwa lata temu średnia wielkość gospodarstw składających wnioski o dopłaty na Opolszczyźnie - to było 16 hektarów. Dziś wynosi ona już prawie 19 hektarów _ - podał. - _ Dlatego z roku na rok mniej jest też wniosków o dopłaty bezpośrednie. Ich liczba w województwie opolskim zmniejsza się średnio o około 500 rok do roku _ - dodał prezes Izby.

Wśród złożonych do wtorku wniosków tylko 8 wpłynęło przez internet. Jak powiedział PAP Maciej Buczek, w ubiegłym roku w ten sposób do opolskiego ARiMR nie wpłynął ani jeden wniosek, a w całym kraju przed rokiem złożono ich zaledwie ok. 100. ARiMR zachęcał do składania wniosków drogą elektroniczną. _ - Dzięki temu można uniknąć wielu błędów. System na bieżąco sumuje kontrolnie wypełniane rubryki, podkreśla rubryki obowiązkowe do wypełnienia, o których zapomniał wypełniający, a nawet wyłapuje błędy logiczne _ - wyjaśnił Maciej Buczek.

Kto nie zdążył złożyć wniosku o dopłaty do wtorku, ma jeszcze czas do 11 czerwca. Musi jednak liczyć się z tym, że za każdy kolejny dzień roboczy zwłoki, począwszy od środy, kwota dopłaty będzie pomniejszana o 1 proc. ogólnej kwoty płatności naliczonej rolnikowi.

Złożone wnioski będą teraz oceniane pod względem merytorycznym i kompletności. W październiku ukaże się ministerialne rozporządzenie w sprawie stawek płatności. Pierwsze płatności będą mogły być dokonane od 1 grudnia, a realizacja wszystkich potrwa do końca czerwca 2013 roku. - _ Obecnie kończymy realizację płatności z ubiegłego roku _ - powiedział PAP Maciej Buczek.

W ubiegłym roku wysokość kwoty dopłat podstawowych, czyli tzw. płatność jednolita i uzupełniająca do grupy upraw podstawowych, np. dla zbóż, wyniosła ok. 1000 zł do jednego hektara.

Czytaj więcej w Money.pl
20 tysięcy hektarów. Tyle zagarnęli bez umowy - _ Nie pozwolimy, aby bezumowni użytkownicy blokowali proces prywatyzacji państwowej ziemi _ - ostrzega prezes ANR, Leszek Świętochowski.
Dramat rolników. Mróz zniszczył całą pszenicę W wielu gospodarstwach mróz zniszczył 100 proc. zasiewów pszenicy.
Nowy podatek dla rolników. Rząd już pracuje Ministerstwo Finansów pracuje nad założeniami do ustawy o podatku dochodowym od działalności rolniczej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)