Notowania

dopłaty dla rolników
29.01.2014 15:59

Dopłaty dla rolników. W 2013 roku otrzymali 5,8 miliada złotych

Większość dostanie także dopłaty uzupełniające, przysługują one m.in. producentom zbóż.

Podziel się
Dodaj komentarz
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotychczas wypłaciła rolnikom 5,8 mld zł w ramach dopłat bezpośrednich za 2013 roku. Pieniądze dostało już 732 tysięcy osób. O dopłatę za ubiegły rok zgłosiło się ogółem około 1,350 miliona rolników.

Jednocześnie z dopłatami bezpośrednimi rolnicy otrzymują dopłaty z tytułu gospodarowania na niekorzystnych terenach (tzw. płatności ONW), stara się nie około 730 tysięcy oraz dopłaty rolnośrodowiskowe, przysługujące ok. 188,5 tys. rolników.

Pula środków na dopłaty za 2013 r. wynosi 3,5 mld euro. Faktyczna wysokość stawek płatności za dany rok zależy od kursu euro do złotówki. Wyznacza go Europejski Bank Centralny na dzień 30 września. Na płatności za 2013 r. jest 14,9 mld zł. Pieniądze te będą przekazane na konta rolników do końca czerwca br.

W tym roku wszyscy rolnicy, którzy gospodarują na co najmniej 1 hektarze gruntów otrzymują jednolitą płatność obszarową. W Polsce jednolitą płatnością obszarową jest objętych ponad 14 milionów hektarów ziemi.

Większość rolników dostanie także dopłaty uzupełniające, przysługują one m.in. producentom zbóż. W sumie dostaną oni ok. 970 zł do hektara.

Ponadto rolnikom przysługują także inne dopłaty uzupełniające: do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę (tzw. płatność zwierzęca), do powierzchni uprawy chmielu, tytoniu oraz do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych, dopłata do krów, do owiec, owoców i warzyw (płatność do pomidorów) oraz tzw. dopłata cukrowa.

Inaczej będą wyglądały dopłaty za 2014 roku. Jak mówiła wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk na wtorkowej senackiej komisji rolnictwa, zostanie utrzymana jednolita płatność obszarowa, będą też dopłaty specjalne: do chmielu, tytoniu i skrobi ziemniaczanej. Natomiast nie będzie już dotychczasowych płatności uzupełniających, które otrzymywali producenci zbóż oraz dopłaty do upraw paszowych.

Szalczyk podkreśliła, że zamian zostanie podniesiona jednolita płatność obszarowa z 197 euro/ha (w 2013 roku) do 219 euro/ha, czyli będzie wyższa o 22 euro na hektar. -_ Wypłacona kwota za 2014 roku będzie identyczna jak w 2013 r., bowiem w 2014 r. nie ma modulacji (zmniejszenia dopłat dla dużych gospodarstw), która kosztowała polskich rolników 112 mln euro _ - powiedziała wiceminister.

Na dopłaty bezpośrednie na lata 2014-2020 zaplanowano 23,7 mld euro. Jest to kwota po przesunięciu 25 procent środków z tzw. II filara (2,3 mld euro). Agencja rozpocznie zbieranie wniosków o dopłaty za 2014 rok od 15 marca.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: dopłaty dla rolników, rolnictwo w polsce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz