Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dopłaty rolne będą w tym roku niższe

0
Podziel się:

W ubiegłym tygodniu KE postanowiła zredukować tegoroczne dopłaty powyżej 2 tys. euro o 4 proc.

Dopłaty rolne będą w tym roku niższe
(AndreasReh/iStockphoto)
bECimdDp

KE proponuje zmniejszenie tegorocznych dopłat powyżej 2 tysięcy euro o 2,45 procent zamiast wcześniejszych 4 procent. Wszystko przez nowelizację budżetu na 2014 rok i zmniejszenie luki w środkach na bezpośrednie dopłaty rolne z 1,47 mld euro do około 903 mln euro.

- _ Załącznik do projektu budżetu na 2014 r. zaktualizował szacunki wydatków na rolnictwo i pozwala Komisji Europejskiej na złożenie Radzie UE odrębnej propozycji, by przyjąć stopę dyscypliny finansowej przewidzianej w tegorocznych dopłatach bezpośrednich na poziomie 2,45 proc. zamiast 4 proc. zdecydowanych wcześniej _ - czytamy w dzisiejszej informacji KE.

W ubiegłym tygodniu KE postanowiła zredukować tegoroczne dopłaty powyżej 2 tys. euro o 4 proc. Wyliczyła wówczas, że w budżecie na 2014 r. zabraknie blisko 1,5 mld euro. Jednak środowy załącznik do budżetu UE na 2014 r. przewiduje zwiększone dochody do unijnej kasy i tym samym mniejszą lukę w środkach na dopłaty rolne, na poziomie 902,9 mln euro. W związku z tym KE zaproponowała mniejszą redukcję dopłat.

bECimdDr

_ - Ta propozycja będzie teraz przedstawiona Radzie UE (rządy) z założeniem osiągnięcia porozumienia do 1 grudnia. Jeśli kraje członkowskie nie będą w stanie przyjąć tej propozycji, wówczas będzie zastosowana stopa (redukcji) na poziomie 4 proc. _ - przestrzegła KE. Redukcja ma się odnosić do dopłat, o które rolnicy zgłosili się w połowie roku i które będą wypłacane od 1 grudnia.

Z redukcji będą wyłączone trzy najnowsze kraje członkowskie UE: Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.

Jeszcze w marcu KE proponowała 5-proc. redukcję dopłat powyżej 5 tys. euro. Za jak najwyższym progiem wielkości dopłat opowiadała się Polska; chodziło o to, by tzw. dyscypliną finansową nie były objęte małe gospodarstwa. Ostatecznie KE zdecydowała o obniżeniu progu wysokości dopłat i objęciu dyscypliną mniejszych gospodarstw.

Ponieważ w sprawie marcowej propozycji KE do końca czerwca porozumienia nie osiągnęły kraje UE i Parlament Europejski, Komisja sama ustaliła 4-proc. korektę dopłat powyżej 2 tys. euro.

bECimdDx

KE ustala korektę w ramach ustanowionego w 2003 r. mechanizmu _ dyscypliny finansowej _, który ma w razie potrzeby utrzymywać w określonych ryzach wydatki na dopłaty rolne. To pierwszy raz, kiedy mechanizm zostanie uruchomiony.

Czytaj więcej w Money.pl

bECimdDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)