Notowania

Dorn chce podnieść płace służbom mundurowym

Poseł chce waloryzacji świadczeń o stopę inflacji. Składa poprawkę do projektu budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zapewnienie waloryzacji w 2011 r. uposażeń żołnierzy i funkcjonariuszy zakłada przedstawiona przez posła niezrzeszonego Ludwika Dorna poprawka do projektu ustawy budżetowej. Dorn liczy, że poprawka znajdzie poparcie parlamentarnej większości.

Poseł podkreślił, że przygotowana przez niego poprawka ma na celu zapewnienie służbom mundurowym w przyszłym roku waloryzacji uposażeń wyłącznie o wskaźnik prognozowanej inflacji, czyli 2,3 proc. W sumie przyjęcie tej poprawki kosztowałoby 265 mln 944 tys. zł.

Dorn argumentował, że bez przyjęcia tej poprawki rok 2011 mógłby być _ trzecim rokiem, kiedy funkcjonariusze będą pozbawieni waloryzacji inflacyjnej _. A - jak przypomniał - w 2011 roku w budżecie przewidziano na przykład 7-proc. podwyżkę dla nauczycieli. Dorn, podsumowując tę sytuację, powiedział: _ to jest powiedzenie: wy, mundurowi, będziecie mieli mniej niż dotąd mieliście, a inni będą mieli więcej _.

_ - Państwo mówi swoim sługom: nie jesteście ważni _ - dodał Dorn. Zastrzegł jednak, że nie kwestionuje podwyżki dla nauczycieli.

Poseł podkreślił, że w kwestii źródeł finansowania waloryzacji płac poprawka mieści się _ w pewnej logice budżetu zgłoszonej przez rząd _. Waloryzacja miałyby zostać sfinansowana m.in. z przesunięć budżetowych, w tym ze środków przeznaczonych na usługi realizowane przez specjalistyczne formacje ochronne; pieniądze na ten cel miałyby też pochodzić ze zmniejszenia rezerwy celowej przeznaczonej na współfinansowanie projektów realizowanych z udziałem środków europejskich.

Dorn podkreślił, że jest otwarty na inne propozycje sfinansowania waloryzacji płac służb mundurowych. Dodał, że poseł PSL Mieczysław Łuczak upoważnił go do poinformowania, że złoży poprawkę w sprawie waloryzacji razem z nim. Poprawka - jak zapowiedział Dorn - zostanie przez niego zaprezentowana podczas wtorkowego posiedzenia komisji administracji i spraw wewnętrznych, z _ prośbą o jej uchwalenie jako inicjatywy tej komisji dla komisji finansów publicznych _.

Niezależnie od tego - dodał poseł - poprawka zostanie także zgłoszona podczas posiedzenia komisji finansów publicznych. Dorn, były minister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiedział, że będzie rozmawiał na temat poprawki ze swoimi poprzednikami i następcami na tej funkcji, w tym m.in. z posłem SLD Ryszardem Kaliszem, posłem PO Markiem Biernackim i marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną.

We wtorkowej konferencji Dorna wziął także udział przewodniczący zarządu głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Antoni Duda, a także przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. _ - Z olbrzymią nadzieją, ale również i zadowoleniem przyjęliśmy informację o tej inicjatywie _ - mówił Duda.

_ - Nie wymagamy zbyt wiele, nie wypominamy nauczycielom, innym grupom zawodowym, natomiast domagamy się jako służby mundurowe realizacji wskaźnika inflacyjnego, aby nie nastąpiła pauperyzacja całej grupy zawodowej _ - powiedział Duda.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/boni;podwyzki;dla;nauczycieli;na;pewno;beda;od;2011;roku,80,0,656976.html) Boni: Podwyżki dla nauczycieli na pewno będą od 2011 roku Minister Michał Boni podtrzymuje rządowe obietnice.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t85721.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kwiatkowski;sedziowie;moga;liczyc;na;podwyzki,128,0,671360.html) Kwiatkowski: Sędziowie mogą liczyć na podwyżki Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia zagroziło strajkiem, jeśli pensje nie wzrosną.
Tagi: podwyżki dla nauczycieli, mundurowi, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz