Notowania

ceny żywności
14.04.2011 14:15

Dostaniemy po kieszeni. Przez żywność

Zdaniem ekspertów ceny będą rosły, szczególnie mięsa. Wyhamują dopiero latem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Premshree Pillai/CC/Flickr)

W najbliższych miesiącach dynamika wzrostu cen żywności będzie utrzymywać się na wysokim poziomie - ocenia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Zdaniem Instytutu, spadek cen żywności może nastąpić latem.

_ W lutym dynamika podwyżek cen detalicznych artykułów żywnościowych zdecydowanie zmalała, ale była wyższa od inflacji. Z podobną sytuacją będziemy mieć do czynienia także w najbliższych miesiącach. Spadku cen żywności możemy spodziewać się dopiero w miesiącach letnich, wraz z sezonowymi spadkami cen owoców i warzyw _ - napisano w kwietniowym biuletynie IERiGŻ.

GUS podał, że inflacja CPI wzrosła w marcu o 4,3 proc. rdr. i 0,9 proc. mdm, zaś żywność podrożała o 7,3 proc. rdr i 2,2 proc. mdm.

Zdaniem IERiGŻ ceny skupu wieprzowiny w II kwartale 2011 roku będą o kilkanaście procent wyższe rdr, zaś baranina w kwietniu może podrożeć o kilka procent.

_ Wprawdzie ceny skupu trzody w II kwartale 2011 r. będą już o kilkanaście procent wyższe od cen w II kwartale 2010 r., ale ceny zbóż i pasz przemysłowych będą jeszcze o kilkadziesiąt procent droższe _ - napisano.

_ W marcu kurs złotego względem euro był wyższy o 3 proc. niż w marcu 2010 r., co złagodziło spadek ceny owiec ciężkich wyrażony w euro. Jeśli w kwietniu kurs utrzyma się na poziomie z marca br., to na polskim rynku możemy mieć do czynienia z kilkuprocentowym wzrostem cen _ - dodano.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t75510.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zywnosc;zdrozeje;o;10;procent,178,0,810674.html) Żywność zdrożeje o 10 procent Wszystko przez kiepskie plony, drożejącą ropę naftową i także spekulacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t113391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;mozliwe;ze;to;nie;koniec;podwyzek,97,0,803169.html) Rząd: Możliwe, że to nie koniec podwyżek Zdaniem resortu rolnictwa, trzeba się liczyć ze spekulacjami na zbożu, cukrze czy mleku.
Tagi: ceny żywności, ceny, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz