Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dowód osobisty z warstwą elektroniczną od 2015 roku

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną od 2015 roku

Fot. Pryzmat/Dreamstime

Nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną nie od przyszłego, lecz od 2015 roku. Odsunięte w czasie będą również przepisy likwidujące obowiązek meldunkowy.

Na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie pilnego rządowego projektu ustawy zmieniającego ustawę o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Projekt przewiduje przesunięcie terminu wejścia w życie dwóch ustaw: ustawy o dowodach osobistych i ustawy o ewidencji ludności - z 1 stycznia 2013 roku na 1 stycznia 2015 r.

Roman Dmowski, wiceminister spraw wewnętrznych tłumaczy, że wycofanie się rządu z wprowadzenia od przyszłego roku nowych dowodów osobistych wynika z rozpoczęcia przez Komisję Europejską prac nad zmianą przepisów dotyczących podpisu elektronicznego.

- Odsunięcie w czasie nowego dowodu osobistego wynika z faktu, że Komisja Europejska zaczęła nowelizację przepisów dotyczących podpisu elektronicznego. Musimy poczekać, żeby wprowadzić podpis elektroniczny kompatybilny z prawodawstwem unijnym - stwierdził wiceminister.

Krystyna Łybacka z SLD przyczyn nowelizacji upatruje gdzie indziej. W ocenie Łybackiej rząd po prostu nie był gotowy na wprowadzenie od 2013 roku nowych dowodów osobistych oraz nie był gotowy na likwidację obowiązku meldunkowego.

- Ktoś nie dokonał analiz, nie zadał sobie trudu żeby odpowiedzieć na pytanie jakie naprawdę są możliwości techniczne. Ktoś nie pomyślał, że odejście od obowiązku będzie powodowało perturbacje dla wielu urzędów i dla aktów obywatelskich takich chociażby jak głosowanie - skomentowała posłanka SLD.

Marek Wójcik z PO, szef podkomisji, która zajmie się teraz projektem przekonuje, że nowe rozwiązania, które wprowadzi ustawa będą dla obywateli korzystne.

- Ustawa usuwa wszystkie problemy, które mogły być dla obywateli najbardziej uciążliwe i nieżyciowe - na przykład sankcje karne za niedopełnienie obowiązku meldunkowego, znosi obowiązek meldunkowy w sytuacjach krótkotrwałych i turystycznych wyjazdów - wylicza poseł.

Sejm zajmie się pilnym rządowym projektem zmiany ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych na swoim następnym, posiedzeniu. Nowelizacja musi wejść w życie do końca roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Dymisja w rządzie. Bo nie zgadzał się z Bonim
Zajmujący się dotąd e-administracją podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk zrezygnował ze stanowiska.
Roman Dmowski tłumaczy się przed RP
Dotychczas wydano ponad 100 mln zł na modernizację rejestrów i infrastrukturę.
Przez korupcję, Unia nie da Polsce pieniędzy?
Wątpliwości dotyczą siedmiu projektów o łącznej wartości 1,4 miliarda złotych.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
azaz
95.171.216.* 2012-11-07 20:08
Czyli jak zwykle obiecanki-cacanki a głupiemu radość !