Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dramatyczny apel premiera Grecji

0
Podziel się:

Jeorjos Papandreu zaapelował w parlamencie o "porozumienie narodowe" pomiędzy partiami politycznymi.

Dramatyczny apel premiera Grecji
(Policy Network/CC/Flickr)
bFfvFXaZ

Premier Grecji Jeorjos Papandreu zaapelował w parlamencie o _ porozumienie narodowe _ pomiędzy partiami politycznymi i wotum zaufania dla nowych władz, aby walczyć z kryzysem gospodarczym kraju.

_ - Poprosiłem o wotum zaufania dla rządu, gdyż kraj znajduje się w punkcie krytycznym _ - powiedział premier otwierając debatę na ten temat, która ma zakończyć się we wtorek w nocy. Papandreu podkreślił, że priorytetem jest _ porozumienie narodowe, aby walczyć i deficytem i długiem publicznym, które są problemem całego kraju. _

_ _

bFfvFXbb

Parlament ma do końca miesiąca uchwalić kolejny program oszczędności, przeciwko któremu praktycznie codziennie gwałtownie protestują mieszkańcy Grecji. Przyjęcie programu zakładającego oszczędności w wysokości 28,4 mld euro do 2016 roku to warunek udzielenia Grecji dalszej pomocy finansowej przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Premier, który powiedział, że rozumie poświęcenie kraju i protesty uliczne, oznajmił, że chce przeprowadzić we wrześniu w kraju referendum na temat _ wielkich reform _, w tym reformy konstytucji.

Z większością 155 głosów na 300 w jednoizbowym parlamencie Papandreu zdecydował się na głosowanie nad wotum zaufania dla odnowionego rządu, aby uspokoić dysydentów w swojej własnej partii jak i próbować na nowo ułożyć stosunków z opozycją, głównie z prawicą.

Kilka dni temu premier dokonał zmiany na stanowisku ministra finansów, mianując Ewangelosa Wenizelosa na miejsce Jeorjosa Papakonstantinu. Dziś Wenizelos bierze udział w spotkaniu w Luksemburgu ministrów finansów krajów strefy euro, którzy, jak się oczekuje, zaaprobują wypłacenie Grecji piątej transzy wcześniej przyznanego pakietu pomocowego. Powszechnie oczekuje się, że MFW zgodzi się na wypłacenie Grecji kolejnej transzy. Jeśli zgoda zapadnie, UE i MFW wypłacą Grecji 12 mld euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;i;belgia;tez;zagrozone;kryzysem,139,0,853387.html) Włochy i Belgia też zagrożone kryzysem? -_ Plajta może uderzyć w Portugalię i Irlandię, a potem także w wysoko zadłużone Belgię i Włochy, jeszcze przed Hiszpanią _- ostrzega premier Luksemburga.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatni;inwestorzy;uratuja;grecje,222,0,850654.html) Prywatni inwestorzy uratują Grecję? Rehn: Unia Europejska bliska jest przyjęcia niemieckich propozycji zamiany greckich obligacji na nowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;warunkiem;pomocy;dla;grecji,14,0,846606.html) Prywatyzacja warunkiem pomocy dla Grecji Słowacja swój udział w pakiecie pomocy dla dotkniętego kryzysem kraju obwarowuje licznymi zastrzeżeniami.
bFfvFXbC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)